У поређењу са осталим аустријским покрајинама Беч има најнижу потрошњу енергије по глави становника за грејање и топлу воду.
Међутим, тренутно је скоро 90 одсто климатски штетних гасова стаклене баште у зградама проузроковано грејањем на гас. „Наш циљ ’Напоље из гаса’, је веома комплексан изазов јер се за 600.000 гасних постројења мора пронаћи решење“, рекао је градоначелник Беча Михаел Лудвиг најављујући план да главни град Аустрије до 2040. године постане климатски неутралан.
„Беч и убудуће треба да буде град са најбољим квалитетом живота на свету. До 2040. године ће све зграде у Бечу бити загреване и по потреби хлађене климатски неутралном обновљивом енергијом. Фосилни енергенти у загревању просторија биће прошлост“, најавио је градоначелник.
За планиране промене најпре је урађена прецизна анализа постојећих грејних система.
Према њима ће убудуће да се орјентише одговарајућа технологија која треба да се употреби. У фокусу су пре свега старије зграде у густо изграђеним деловима града. За новоградњу је већ утврђено да се више не уграђују грејна тела на гас. За престанак коришћења гаса у старим здањима мора да се направи план који ће обухватити читав град и који ће одредити који облик снабдевања топлотном енергијом ће се користити. У густо изграђеним деловима града ће убудуће грејање бити обезбеђено централним системом грејања, док ће у мање изграђеним деловима у употреби бити топлотна енергија из обновљивих извора за појединачне објекте.
Сва нова обданишта и школе ће у будућности бити изграђени према строгим критеријумима који се односе на заштиту климе и користиће сунчеву и геотермалну енергију или друге одрживе облике за грејање и хлађење.
На основу конкретних пројеката Град Беч жели да покаже пример како прелазак на иновативна решења може да буде успешан.
Предвиђено је да се прикупи 100 пројеката који као примери треба да служе осталим зградама у граду. „Учење на реалним пројектима је најефикасније“, изјавио је члан градског већа за заштиту климе Јирген Чернохорски. Реализовани пројекти биће представљени на интернет-страници града. До сада је документовано 20 пројеката, а до 2025. године треба да буде прикупљено укупно 100 пројеката.
„Најкасније је рат у Украјини показао да су гас и нафта критични у кризним временима. Ова несигурност треба да се отклони поузданим алтернативама“, закључио је Чернохорски.
Преузмите андроид апликацију.