Почетна > Путовања
Путовања Свет

Беч: Отмени драгуљ централне Европе

Главни град Аустрије се редовно описује у суперлативима и није случајно што су наше баке знале да кажу да је “све у реду, као у Бечу”. Осим што је један од најлпеших градова Европе, често је проглашаван и за најбољи град за живот на старом континенту.
Фото: Unsplash/Jacek Dylag

Није ни чудо, јер овде, између осталог, вода у водовод стиже директно са Алпа, зелене површине су свеприсутне, градски превоз функционише беспрекорно, а студирање је бесплатно.

Лепота јесте у очима посмтрача, али Беч је са својим барокним улицама и царским палатама објективно импресиван. У оваквој очаравајућој сценографији где све врви од богате историје, смештена је невероватна понуда уметничких и културних ремек-дела, али и она друга култура, свакодневног живота. Живот у Бечу је тако и уживање у отменим кафићима, шетња кроз велелепне градске паркове или вожња бициклом савршено уређеним стазама.

Фото: Unsplash/Aleks Gusakov

Иако се у овај комшијски град из Новог Сада путује углавном на викенд, а неки путници ни не стигну даље од аутлета, неколико дана никако није довољно да се обиђу све што Беч има да понуди. Чак и сами становници Беча кажу да су им требале деценије да посете све његове музеје и друге културне институције.

Од надалеко познатих Белведере, Хофбурга и Шенбруна, преко “музејске четврти” где се налази Климтов прослављени “Пољубац”, па до раскошних царских апартмана Франца Јозефа, културно, историјско и уметничко наслеђе је бесконачно.

Фото: Градске инфо
Шенбрун је дефинитивно бисер града. Раскошна летња палата Хабсбурговаца данас је део UNESCO светске баштине. Од њених 1441 собе, 40 је отворено за јавност, а такозвана царска тура води кроз 22, укључујући приватне апартмане Франца Јозефа и обожаване царице Сиси.

Велика тура обухвата и преосталих 18 соба и укључује ентеријере из 18. века из времена Марије Терезије. Палату окружују прелепе баште, у чијем склопу се налази и градски зоолошки врт. Активан од 1752. данас је најстарији зоолошки врт који и даље функционише.

Фото: Unsplash/Rick Govic

Осим општепознатих, не треба пропустити ни скривене локације и мање позната места, јер је Беч град који се не може упознати само кроз туристичке атракције. Његова права лепота лежи у скривеним детаљима, у старим улицама које причају приче, у вртовима који скривају тајне, и у градској атмосфери која непрестано инспирише.

Док шетате кроз фамозну Мариахилфер шопинг улицу не заборавите да потражите и мрежу скривених пасажа и дворишта која чине Беч местом где је сваки корак путовање кроз време. Један од тих пасажа, “Durchhaus“ на адреси Spittelberggasse  3, чува причу из доба када су богати трговци користили тајне пролазе како би се дискретно кретали између уличица, док су други део тих пасажа користили као складишта. Данас, ова мала дворишта нуде спокојне тренутке, удаљене од градске вреве, где можете осетити атмосферу старог Беча.

Да Беч није само класика показују зграде Фриденсрајха Хундертвасера, као што је шарена Хундертвасерхаус, саграђена осамдесетих година.

Ова екстравагантна стамбена зграда припада граду, а оплемењена је са око 250 стабала и грмова и располаже са 52 стана, 4 пословна простора, те са 16 приватних и 3 заједничке кровне терасе. Ту је и јединствена зграда ХоХоWien, која представља једну од највиших дрвених зграда на свету и диван је пример одрживе архитектуре и модерног дизајна.

Треба поменути, а и посетити зграде Гасометар, на којој су од краја деведесетих радили тимови познатих архитеката како би преуредили четири стогодишња гасометра у нови урбани стамбени комплекс.

Фото: Unsplash/Rick Govic

А ако бисмо морали да одаберемо најкул део града, био би то Spittelberg. Надомак музејске четврти, познат је и као “бечки Monmartr”, овај некада раднички кварт данас је једно од најшармантнијих места у Бечу. Смештена у 7. округу, ова мала област пуна је уских, калдрмисаних улица и зграда из 18. и 19. века које су пажљиво рестауриране. Његови мали бутици, галерије, занатске радње и удобни кафићи пружају аутентичан осећај живота у Бечу.

Током зиме, Spittelbergпостаје чаробно место захваљујући једном од најлепших божићних маркета у граду, где се можете изгубити међу светлуцавим лампицама, мирисима куваног вина и домаћих слаткиша. Иако није на туристичким мапама, Спиттелберг је права оаза за оне који желе да доживе Беч кроз аутентичне локалне призоре.

Фото: Unsplash/Tim Photoguy
За крај, што се тиче гурманлука, осим нама добро познатих слатких специјалитета као што су сахер торта, кнедле и штрудла од јабуке, у Бечу се може уживати и у – вину. Беч је један од ретких градова који има винограде унутар својих граница, а најбољи начин да их искусите је кроз посету једном од традиционалних “heurigera” (винарија) у Гринзингу.

Гринзинг је питома, зелена област у 19. округу, позната по својим виноградима и аутентичним винаријама. Хеуригер је посебан тип винарије где се служи вино из последње бербе, уз једноставне, али укусне локалне специјалитете. Посетиоци овде могу уживати у домаћем вину, свежим сиревима, сувом месу и разним домаћим јелима, све то уз опуштену и пријатну атмосферу.

Шетња кроз винограде и уживање у погледу на Беч са неке од тераса је непоновљиво искуство које пружа аутентичан доживљај бечке културе и традиције.

Аутор текста: Н.К.

Savršene destinacije za mačkoljupce

Преузмите андроид апликацију.