Почетна > Свет
Свет

Беч обележава Светски дан ретких болести

Процењује се да се иза збирног појма ретке болести крије 6.000 до 8.000 различитих клиничких слика. Већина болести погађа мали број људи, али их је укупно много. Између шест и осам одсто становништва Европе пати од ретких болести. Често су у питању болести метаболизма и мишића, а потребне године да би се поставила тачна дијагноза.
Фото: Pixabay/Darwin Laganzon

У Бечу постоје две ефикасне терапије за Гошеову болест, ретко метаболичко обољење које је проузроковано наследним генетским дефектом. Пацијентима недостаје ензим за разградњу масти које се скупљају у јетри, слезини и коштаној сржи што доводи до увећања и оштећења органа. Проблем је што три четвртине оболелих у Аустрији немају тачну дијагнозу и лече се погрешно.

У Аустрији живи око 20.000 људи са мишићним болестима, а више од половине су деца и адолесценти.

Таква дијагноза често значи прогресивну непокретљивост, зависност од инвалидских колица и скраћен животни век. Најћешће болести су Дишенова мишићна дистрофија и Спинална мишићна атрофија. За оптимално лечење пацијената је неопходна рана дијагноза у детињству. Пацијентима је поред специјализованих клиника на располагању и Центар за ретке и недијагностиковане болести Медицинског универзитета у Бечу.

Око 300 милиона људи широм света пати од ретких болести. Као знак солидарности Медицински универзитет и Општа болница у Бечу ће се прикључити кампањи „Global Chain of Lights“ 28. фебруара 2023. године. Ове установе ће осветлити своје улазе у зеленој, плавој, розе и љубичастој боји.

Od marta se ukidaju maske u Beču

 

Преузмите андроид апликацију.