Почетна > Живот и стил
Живот и стил

Бебе виде оно што одрасли не могу да виде: Да ли сте знали?

На неки начин, бебе виде свет боље од својих родитеља, тврде стручњаци.
Фото: Pexels/Ana Shvetsa

Да ваша беба може да прича, вероватно би имала аргументе о свему што види, јер бебин мозак и мозак одраслих тумаче слике на врло различите начине. Према чланку објављеном у часопису Scientific American, док одрасли имају развијену константну перцепцију, бебе млађе од пет месеци немају.

Како се бебин вид развија по месецима?

Шта је перцептивна константа? То омогућава препознавање објекта као истог у различитим окружењима и у врло различитим условима осветљења. То је попут облака који на тренутак прелази преко сунца и баца сенку преко лица вашег пријатеља. Осветљење је променило изглед лица пријатеља, али још увек га препознајете као свог пријатеља. Међутим, нисмо рођени с перцепцијском постојаношћу.

Прво видимо све разлике, а касније учимо да их игноришемо како бисмо исти објекат препознали као непромењив у многим различитим сценаријима. Кад перцепцијска константност „уђе у игру“, губимо способност да видимо више контрадикција које су врло уочљиве код младих беба. Тако, на неки начин, бебе могу видети ствари које су очима одраслих невидљиве.

Научници су проучавали 42 бебе животне доби од три до осам месеци који су прегледали парове слика изведених из стварних 3Д предмета. Будући да дојенчад не може да опише оно што види, научни тим је мерио колико дуго бебе гледају сваку слику. Ако је беба провела мање времена гледајући другу слику од прве, то значи да мисли да је управо видела исту слику и да не треба дуго да је гледа. Али ако је беба гледала другу слику у истом року, то је значило да је обе слике сматрала подједнако занимљивима, знак да је друга слика за њу једнако „нова“ као и прва.

Подаци су открили да бебе од три до четири месеца имају „упечатљиву способност“ да дискриминишу разлике у сликама због промене осветљења, али ту способност губе у доби од око пет месеци. Тоеком прве године живота, новорођенчад такође губи способност препознавања разлика у лицима мајмуна које одрасли људи тешко могу уочити, као и способност разликовања говорних звукова на другим језицима осим оних које говоре њихове личне породице.

„Губитак осетљивости на информације о варијантама које смо сви доживљавали као бебе створио је неприступачни јаз између нас и физичког света“, пише Susana Martinez-Conde за Scientific American. „У исто време, послужило је да ускладимо нашу перцепцију с нашом околином, омогућавајући нам ефикасну и успешну навигацију… Чак и ако је велик део стварности оставио заувек ван нашег домета.“

Doktor otkriva jedini način kako da dete naterate da jede sve

Преузмите андроид апликацију.

Ознаке