Почетна > Живот и стил
Живот и стил

Бебе до деветог месеца ову храну не треба да једу: Будите опрезни

Неку храну још увек треба да избегавате.

Беба са седам месеци је пробала доста тога, до деветог месеца једе већуну воћа, поврћа и меса. Иако је занимљиво да експериментишете са доста нових укуса и текстура, играјте на сигурно избегавајући ову потенцијално проблематичну храну. И даље храну уводите пажљиво и пратите да ли ваша беба има неку врсту реакције.

Храна коју бебе не треба да једу
Фото: Unsplash/Hui Sang
Сир

Немојте давати меке, непастеризоване или плаве сиреве у првој години због ризика од листерије – ретког али озбиљног тровања храном.

Шкољке

Ову намирницу треба избегавати до деветог месеца, јер може изазвати алергије и главни је узрок тровања храном. Ако се ипак одлучите да дате беби, уверите се да су свеже и добро куване.

Киви

Овај тип воћа је један од водећих алергена, зато је у овом узрасту треба избегавати.

Јаја

Тврдо кувана јаја су безбедна, али да бисте избегли ризик од тровања, сирова и недовољно кувана јаја се не смеју давати док беба не напуни 12 месеци.

Орашасти плодови

Могу представљати опасност од гушења, тако да детету не би требало да дате целе или сецкане орахе до пете године.

Семе, путер од орашастих плодова или млевени ораси могу се безбедно увести у овој фази, али многи стручњаци ипак саветују да их не дајете пре треће године, ако постоји нека историја алергије на храну, поленска грознице, екцема или астме у вашој породици.

Мед

Није погодан за бебу до годину дана јер може изазвати ботулизам, потенцијално опасну врсту тровања храном.

Шећер

Да би смањили ризик од каријеса, најбоље је да избегавате ову намирницу. Такође, избегавајте да дајете превише слатке хране и пића, као што су кекси, воћни сокови, слатке житарице за доручак.

Со

Бубрези бебе су превише незрели да би прерадили со, а може да погорша дехидрацију, па је не треба користити у оброцима пре 12 месеци. Избегавајте храну са високим садржајем соли, као што су готови сосови за тестенину, чипс, кобасице и сланине.

Храна са мало масти и калорија

За бебин раст и развој је потребна пуномасна, калорична храна. Многе нискокалоричне и дијеталне намирнице такође садрже вештачке заслађиваче и адитиве које се неке студије повезале са здравственим проблемима у понашању.

Храна богата влакнима

Избегавајте да дајете храну богату влакнима као што су мекиње, смеђа тестенина и смеђи пиринач, јер бебе могу бити превише сите а да не унесу довољно калорија. Такође ова врста хране може да омета бебину апсорпцију кључних хранљивих материја.

Кравље млеко за пиће

Пуномасно кравље млеко је безбедно за употребу у кувању и са житарицама, али га немојте давати као пиће до 12 месеци. У поређењу са мајчиним млеком и адаптираним млеком има превише масти, калорија и штетних материја за потребе ваше бебе која расте.

Primena odabranih lekova koji deluju na CNS u toku dojenja

Преузмите андроид апликацију.