Док цене енергената у Европи вртоглаво расту, Русија сагорева велике количине природног гаса који би се, како кажу стручњаци, раније извозио у Немачку, наводи се у анализи коју је објавио BBC.
Како се наводи, сада фабрика у близини границе са Финском сагорева око 4,34 милиона кубних метара гаса, у вредности од 10 милиона долара сваког дана.
Научници су забринути због великих количине угљен-диоксида и чађи које ствара, што би могло да утиче на топљење арктичког леда.
Анализа компаније Ристад Енерџи показује да гас који се сагорева, долази из нове фабрике течног природног гаса (ЛНГ) у Пртоваји, северозападно од Санкт Петербурга.
Први знаци да нешто није у реду пријавили су становници пограничне области у Финској који су раније овог лета уочили велики пламен на хоризонту, наводи BBC.
Портоваја се налази у близини компресорске станице на почетку гасовода Северни ток 1 који преноси гас под морем до Немачке.
Снабдевање гасоводом је ограничено од средине јула, а Руси кажу да су посреди технички проблеми.
Немачка тврди да је то био искључиво политички потез Русије због санкција уведених после инвазије на Украјину.
Али од јуна, истраживачи су приметили значајно повећање топлоте која излази из објекта – за коју се сматра да је последица сагоревања природног гаса.
Иако је сагоревање гаса уобичајено у постројењима за прераду, што се обично ради из техничких или безбедносних разлога, размере овог сагоревања збуњују стручњаке.
„Никада нисам видела да ЛНГ постројење тако букти“, рекла је Џесика Макарти, стручњак за сателитске податке са Универзитета Мајами у Охају.
„Овај огроман пламен је примећен још у јуну и још букти. Ненормално је висок“, рекла је.
Марк Дејвис је извршни директор компаније Каптерио, компаније која је укључена у проналажење решења за спаљивање гаса, каже да паљење није случајно и да је вероватније да је одлука намерно донета из оперативних разлога.
„Оператери често веома оклевају да затворе објекте из страха да би њихово поновно покретање могло да буде технички тешко или скупо, а вероватно је то случај и овде“, рекао је он за BBC.
Други верују да би могло бити техничких изазова у суочавању са великим количинама гаса који испоручивани кроз гасовод Северни ток.
Руска енергетска компанија Гаспром је можда намеравала да искористи тај гас за производњу ЛНГ-а у новој фабрици, али је можда имала проблема са руковањем њиме и најбезбеднија опција је да га запали, а могуће је и да је резултат трговинског ембарга Европе Русији као одговор на инвазију на Украјине, наводи BBC.
Гаспром, руски енергетски гигант под контролом државе који је власник постројења, није одговорио на захтеве за коментар о паљењу.
Преузмите андроид апликацију.