Почетна > Бизнис
Бизнис

Банке се нерадо одричу провизије на хуманитарну помоћ

НБС позива банке да и овог пута покажу солидарност са грађанима тешко погођених подручја и да не наплаћују накнаде.
Фото: Unsplash/carlbcampbell

Сваки пут када се, због неке несреће, уплаћује хуманитарна помоћ као сада за Турску и Сирију, испостави се да неке банке на то наплаћују провизију, а неке не. Због тога се треба добро распитати које финансијске институције то чине. У Народној банци Србије (НБС) кажу да банка, у складу са законом, као пружалац платних услуга има право да кориснику платних услуга наплати накнаду.

„Да ли ће банка то наплатити питање је пословне политике банке”, наводе из НБС. Додају да je у случају наменског рачуна који је отворио Црвени крст, према информацијама којима располажу, он отворен у НЛБ Комерцијалној банци. Омогућено је и донирање једноставним скенирањем НБС ИПС инстант плаћања кју-ар кодом.

Такође, и када је реч о рачунима које су стране амбасаде отвориле за прикупљање средстава – помоћи настрадалима у земљотресу у Турској и Сирији, указујемо да је за све информације у вези са накнадама које банка наплаћује ради реализације ових трансакција потребно да се они који помоћ уплаћују обрате банци у којој имају отворен рачун од које ће добити потребна обавештења.

Из НБС-а позивају банке да и овог пута покажу солидарност са грађанима тешко погођених подручја и да не наплаћују накнаде за уплате на рачуне отворене у сврхе прикупљања помоћи за ова подручја.

Професор на Економском факултету Верољуб Дугалић у Крагујевцу изјавио је за Танјуг да банке формално-правно имају могућност да наплаћују све своје услуге као и провизију, чак иако су уплате у хуманитарне сврхе. Он је рекао да закон не препознаје наплату провизија, односно ненаплату, када је реч о хуманитарним уплатама.

Mercedes najavio otkup sopstvenih akcija posle rekordnog profita

Преузмите андроид апликацију.