Путин најавио нове цевоводе у Сибиру, већи претовар нафте на Арктику и Далеком истоку, као и повезивање руских гасовода надомак пацифичких муштерија.
Водеће азијске економије, предвођене Кином, Индијом, Јапаном и Јужном Корејом покуповале су ових дана сву понуђену руску нафту ( типа „ сокол”) са мајским датумом испорука. И то не обазирући се претерано на плиму западних санкција и упорна упозорења Вашингтона и Брисела да се држе подаље од сибирских енергената, известио је амерички портал „ Оил прајс” из Хјустона.
У међувремену, насртљивост Запада да се сврста „ на праву страну историје” када је реч о сукобу у Украјини, а на терену трговине стратешким сировинама индијски министар иностраних послова Субрамањан Џаишанкар одбацио је ових дана оштром примедбом на рачун ЕУ: „Индија месечно вероватно купује мање нафте из Русије него ЕУ за једно после подне. Пажњу би требало да усмерите на Европу.”
Индијски трговци нафтом нови апетит за сибирском нафтом, објашњавају једноставном рачуницом.
„Мотиви владе Индије су економски, а не политички. У својој енергетској стратегији, влада Индије увек ће бити заинтересована за договор. Тешко је не прихватити 20 одсто попуста на цену нафте, када увозите од 80 до 85 одсто тог неопходног енергента, поготово у времену пандемије и успореног глобалног привредног раста”, истакао је за америчку мрежу CNBC Самир Н. Кападија, шеф трговине индијске државне консултантске фирме Вогел. Иначе, Индија, држава са 1,3 милијарде становника лане је из Русије пазарила тек око 2,5 одсто неопходних барела, односно колико и САД у 2021.
У међувремену, колико од марта ове године, на пет руских супертанкера укрцано је око шест милиона барела и усмерено пут Индије. Берзански посматрачи израчунали су да је Индија тако за месец дана увезла колико у једном тромесечју прошле. Успут, Индија у Русији набавља 60 одсто војно-одбрамбене опреме, наводи „Оил прајс” .
Преузмите андроид апликацију.