Почетна > Свет
Свет

Аустријанци и Швајцарци желе да остану неутрални

Иако је рат у Украјини покренуо дебату о сврсисходности и потреби неутралности у Аустрији и Швајцарској велика већина не жели да се одрекне статуса неутралне државе.
Фото: Pixabay/aguettl

Истраживање „Галуп“ института показује да 71 одсто Аустријанаца, и исто толико Швајцараца сматра да је по безбедност њихове земље најбоље сачувати неутралност.

Истовремено половина грађана у обе државе захтева већи буџет за одбрану.

Концепт неутралности у обе земље је међу грађанима старијим од 50 година добио највећу подршку.

„Инсистирање на неутралности се делимично објашњава тиме да је неутралност саставни део националног идентитета две земље и схвата се као допринос безбедној и стабилној Европи „, објаснила је шефица “ Галуп “ института Андреа Фронашиц.

Тако 86 одсто Аустријанаца и 88 процената Швајцараца истиче да је неутралност део идентитета њихове земље.

Чак 64 одсто Швајцараца сматра да неутралност њихове земље доприноси очувању светског мира, што чини и 58 одсто Аустријанаца.

Међутим, како Аустријанци, тако и Швајцарци сматрају да је учешће у ненаоружаним мировним мисијама у складу са неутралношћу.

Занимљиво је и да 76 одсто Аустријанаца и 67 одсто Швајцараца сматра да неутрална земља мора заузети јасан став према агресији.

Такође 78 одсто Аустријанаца и 69 одсто Швајцараца је мишљења да испорука наоружања ратном подручју није у сагласности са неутралношћу.

Јединствени су Аустријанци и Швајцарци у томе да неутралне државе треба да воде активну мировну политику и да треба да наступају као посредници у међународним конфликтима.

Иначе 73 одсто Швајцараца и 69 одсто Аустријанаца сматра да земља мора бити у стању да неутралност брани од напада споља.

Тако 78 одсто Аустријанаца и свега 52 одсто Швајцараца мисли да њихова земља није у стању да се војно одбрани од напада.

У Аустрији 49 одсто грађана, а у Швајцарској 38 процената због тога тражи повећање војног буџета.

Naučnici otkrili najveću poznatu biljku na Zemlji

Преузмите андроид апликацију.