Почетна > Свет
Свет

Аустрија и Мађарска желе што пре мир између Украјине и Русије

Аустрија јасно подржава санкције ЕУ против Русије, које дају резултате, а узрок раста цене енергената и уопште поскупљења нису санкције, већ су директна последица руске агресије, поручио је данас у Бечу председник Аустрије Александер ван дер Белен, а председница Мађарске Каталин Новак нагласила је Будимпешта има јасан став у осуди руске агресије и да жели што пре мировне преговоре.
Фото: WikimediaCommons/Gryffindor

На заједничкој конференцији за новинаре, Ван дер Белен је рекао да је посебно у овом времену важно разговарати са суседима, а посебно са Мађарском која је сусед Аустрије и Украјине.

„Надам се да ћемо и даље бити јединствени у ЕУ и да ћемо говорити једним гласом“, подвукао је он.

Ван дер Белен је указао да готово не постоји свест да су Мађари погођени ратом, јер у Украјини живи око 115.000 Мађара.

„То треба имати у виду, а и понашање Украјинаца према мањинама, које није такво да не треба да буде критиковано“, рекао је он.

„Мађарска има јасан став у вези рата у Украјини – осуђујемо агресију Русије и нећемо прихватити анексије. Подржавамо јасно Украјину у тој борби. Али истовремено видимо да ескалација тог рата представља опасност по све нас. Слажемо се са Аустријом да би било добро да се успостави што пре мир, мир који би био прихватљив за све“, нагласила је Новак.

Она је указала да су припадници мађарске мањине у Украјини већ жртве рата и да међу њима има око 200 погинулих.

„Чинимо све да дође до мировних преговора. Обе стране треба да седну за сто и разговарају о миру, а ми желимо дугорочно да у Европи влада мир“, подвукла је Новак.

Она је подсетила да је Мађарска подржала све пакете санкција, и поред свог географског положаја и енергетске зависности.

„Да ли ће Мађарска и даље гласати за санкције не знам, али не видим разлог промене става мађарске владе“, подвукла је она.

Новак се осврнула и на процес проширења ЕУ.

„У интересу Европе је наставак процеса проширења на Западни Балкан. ЕУ треба да шаље позитивне поруке у регион. Мађарска подржава интеграцију земаља Западног Балкана и тако и кандидатуру БиХ. Желимо да Србија може брже да се креће на путу ка чланству у ЕУ“, нагласила је председница Мађарске.

Новак је казала да је састанак са Ван дер Беленом још једном потврдио значај јачања суседских односа.

Она је изразила задовољство што има част као први страни гост да разговара са Ван дер Беленом после његовог реизбора.

„Ми смо суседне земље а ваш реизбор нам пружа могућност да даље јачамо односе и допринесемо да у срцу Европе обе земље могу остати савезници“, рекла је Новак.

Указала је да је дошла возом из Мошонмађаровара, где је присуствовала комеморацију жртвама револуције 1956., и с тим у вези је изразила захвалност Аустрији на пријему мађарских избеглица у том периоду.

„Аустрија и Мађарска су 50 година касније пружале помоћ и избеглицама са простора бивше Југославије, а сада поново има нови рат са много протераних и избеглица“, казала је она.

Рекла је да је око милион украјинских избеглица побегло у Мађарску, од којих већина не остаје у тој земљи, али тај број представља велики изазов.

С тим у вези је казала да Мађарска жели да се прави разлика између легалних и ирегуларних избеглица.

„Избеглице, то је јасно су хуманитарни задатак, који обављамо. Али што се тиче ирегуларних миграната који долазе из економских разлога мислим да је суверено право сваке земље како ће се према њима опходити. Мађарска није изабрала пут пријема. Наш став је да јужна граница мора бити снажније заштићена, и то не само мађарско-српска, већ српско-северномакедонска“, поручила је Новак.

Ван дер Белен је указао на тесне односе две земље, посебно у привреди.

„Аустрија је Мађарској други трговински партнер и трећи инвеститор. А за нас Мађарска пето извозно тржиште. Добро је што су се економски односи даље интензивирали, и поред високог нивоа. У првој половини ове године порастао је наш извоз у Мађарску за 40 одсто, а увоз 18 одсто“, рекао је он.

Навео је да аустријске компаније у Мађарској запошљавају око 70.000 радника, као и да 115.000 Мађара ради у Аустрији.

„Имамо најтешње економске контакте и то већ дуго“, констатовао је он.

Ван дер Белен је указао да је битно да се међународна заједница фокусира на проблем климатских промена.

„Овај октобар је пример климатских промена. Лепо је што је топао, посебно у вези смањења потражње гаса. Али ако у јулу имамо ситуацију да је просечна температура за 10 степени већа него уобичајено, то је проблем и не сме се испустити из вида“, казао је он, најавивши да ће учествовати на међународној конференцији с тим у вези у Шарм ел Шејку у новембру.

Fon der Lajen u subotu u Podgorici

Преузмите андроид апликацију.