Иако Немачка, Аустрија и Шпанија сматрају да је атомска енергија опасна, вероватно неће успети да зауставе предлог Европске комисије да се она сврста у климатски прихватљиве инвестиције.
Немачка, Аустрија, Шпанија и Луксембург одбацују планове Европске комисије да се атомска енергија сврста у „зелене инвестиције, али највероватније неће успети да блокирају градњу нових нуклеарки, за које се снажно залажу друге чланице евроблока, предвођене Француском.
Предлог „европске владе”, који отвара могућност да се милијарде евра усмере у изградњу нових нуклеарки широм евроблока, подигао је тензије и изазвао оштру расправу у ЕУ, а из Беча стижу најаве да би могла бити поднета и тужба против Европске комисије.
Немачка, која је 31. децембра 2021. искључила три атомске електране, с циљем да и преостале три угаси до краја ове године, саопштила је да нуклеарну енергију сматра опасном и да се противи предлозима Европске уније да таква технологија остане део планова за борбу против климатских промена.
„Сматрамо да је нуклеарна технологија опасна”, изјавио је портпарол немачке владе Штефен Хебештрајт новинарима у Берлину, напомињући да остаје нерешено питање шта учинити с радиоактивним отпадом, који се не распада хиљадама година.
Активисти су критиковали план Немачке да користи природни гас, који је бољи од угља, али и он при сагоревању отпушта угљен-диоксид, који ствара ефекат стаклене баште. Чланови Зелених су претходног викенда усијали друштвене мреже тврдећи да је канцелар Олаф Шолц издао њихове интересе, јер се наводно договорио с француским председником Макроном да прећутно подржи нуклеарну енергију, у замену да и гас добије „зелени сертификат”. Међутим, Немачка тврди да је природни гас само „мост” до незагађујућих алтернативних решења, за чије је изналажење рок 2045. година.
Преузмите андроид апликацију.