Сезона бербе малина почиње за непуних месец дана, али је према речима произвођача црвеног злата већ сада јасно да ће овогодишњи род бити прилично мањи од просека из претходних неколико година.

”У овој години заиста не очекујем ништа много, јер сами лоше климатске прилике које су се догодиле, пре свега мразеви, утицали су на то да се малина лоше развије. Због тога не очекујем неки принос. Уколико буде и до 100 килограма малине по ару, ја ћу бити задовољан”, каже Драгош Луковић, малинар из Ариља.
Како каже Луковић, уколико род у његовом малињаку ипак буде већи него што ће моћи да обере са својим укућанима, мораће да ангажује сезонске раднике.
”Цене берача су последњих година према цени малина прилично високе. Прошле године су дневнице биле од 4.000 до 4.500 динара. С обзиром на то да не знамо каква ће цена малина бити, ми не можемо да дамо више од 4.500 динара, као што је било и прошле године”, рекао је Луковић.
Председник Удружења малинара „Виламет” Милета Пилчевић каже да би откупљивачи малине требало да ценом да подрже произвођаче.
”Откупчљивачи би требали да подрже малинасрство и да једном на време изађу са ценом да би људи знали колико да улажу, колико радника да зову, јер смо последње две године радили са минусом. Ова година је прекретница у малинарству и цена не би требала да буде мања од 450 динара”, истакао је Пилчевић.
Др Александар Лепосавић из чачанског Института за воћарство истиче да су неповољне временске прилике итекако утицале на овогодишњи род, па ће овогодишњи род бити испод просека, али наглашава да су на лош род утицали и остали фактори.
„У неколико претходних година, ценовна дестимулисаност произвођача је утицала да они знатно мање улажу у своје засаде, тако да је и то оставило великог трага. Од неке нормалне производње коју Србија годишње продукује, ове године ћемо бити на једном знатно нижем нивоу”, рекао је Лепосавић.
Преузмите андроид апликацију.