Аргентински председник Хавијер Милеј сменио је министарку спољних послова Дијану Мондино, након што је та земља гласала за укидање америчког економског ембарга на Кубу у Уједињеним нацијама.
Он је рекао да се Аргентина “категорички противи кубанској диктатури“ и да ће наставити да осуђује све “режиме“ који крше људска права, преноси БиБиСи.
“Земља пролази кроз период дубоких промена и ова нова фаза захтева да наш дипломатски кор у свакој одлуци одражава вредности слободе, суверенитета и индивидуалних права које карактеришу западне демократије“, наводи Милеј у саопштењу.
Милеј је именовао аргентинског амбасадора у Вашингтону Херарда Вертајна за новог шефа дипломатије.
Како наводи БиБиСи, у последњих неколико месеци порасле су тензије између аргентинског председника и Министарства спољних послова, иако је Мондино играла важну улогу у иностранству смиривајући напетости након неколико Милејевих спорних изјава.
Аргентина је била једна од 187 земаља које су подржале необавезујућу резолуцију УН у среду, док су САД и Израел били једине земље које су гласале против.
Под претходном левичарском перонистичком владом, Аргентина је имала блиске односе са Кубом, подржавајући укидање економског ембарга, који су САД увеле 1960-их када је Куба усвојила комунизам.
Куба је, у замену, доследно подржавала аргентинске тврдње о суверенитету над Фокландским острвима, око којих су Британија и Аргентина водиле рат 1982. године.
Амерички трговински ембарго је први пут уведен 1962. године у јеку револуције на Куби, која је довела на власт Фидела Кастра.
Вашингтон је желео да натера острво да одбаци Кастрову социјалистичку политику и прихвати капитализам и демократију.
Ембарго, ипак, није успео да постигне тај циљ, док је створио несугласице између Вашингтона и суседа у региону.
Tramp rekao Netanjahuu da želi da se rat u Gazi okonča pre nego što preuzme dužnost
Преузмите андроид апликацију.