У току је јавни позив АП Војводине, Секретаријата за привреду и туризам, за субвенције женском предузетништву, а на располагању је 7,5 милиона динара.
Данас неке савремене Новосаткиње, како су се у прошлости називале новосадске жене, имају своје мале „бизнисе на штиклама” и удружене заједно плове предузетничким водама. Још с краја 19. века, жене су биле добро организоване у Новом Саду, где је 1880. године основана Добротворна задруга „Српкиња Новосаткиња”.
У то време, чланице задруге су помагале сиромашне породице, покренуле прво српско забавиште и образовање „забавиља”, подстакле на удруживање и друге Српкиње у окружењу. Основале су часопис „Женски свет” који је подучавао о здрављу, деци, башти, домаћинству, удруживању. Није био једини такав, јер је 1911. покренут и лист „Жена” који је осам година уређивала Милица Томић, Милетићева ћерка, и који је подстицао женску еманципацију и стваралаштво.
Скоро век и по касније, помаци у положају жена су „мали, мада значајни, али по нечему се тај положај не разликује много од оног раније”, сматра Софија Бајић, председница новосадског удружења „Бизнис на штиклама”, које се бави помоћи женама да се остваре у предузетништву, или да своје пословање подигну на виши ниво.
„Жена још углавном није власница некретнине и многе не могу да дођу до кредита који би им помогао око предузетништва. Све је то још на нашој браћи, мужевима, очевима. Али жене су увек довитљиве, увек се снађу”, каже Софија Бајић.
По њеним речима, многе од чланица удружења су кориснице јавних буџета за самозапошљавање и подршку женском предузетништву, а око пријава на ове конкурсе добиле су помоћ удружења. Једанпут месечно, петком, чланице удружења „штиклају” уз кафу.
„Организујемо да се у клубу неке од наших чланица представе публици, да нађу клијента или сарадника, а после уз кафу и дружење у опуштенијој атмосфери могу да наставе разговор”, објашњава она.
Прошле године је из буџета Новог Сада, по конкурсу, подељена 101 субвенција за самозапошљавање, а међу њима 47 за жене. Углавном су то износи по 300.000 динара. Годину раније, у сличном односу „снага”, подељено је по 200.000 динара, подаци су са сајта Управе за привреду.
„Колико год се чини да су бесповратна средства за самозапошљавање мала, незапосленим женама то много значи. Могу, рецимо, да покрију неке порезе и доприносе. Помажемо им и да аплицирају за бесповратна средства за набавку машина или лап-топа”, наводи председница новосадског удружења.
На другој врсти градског конкурса, за подршку женском иновационом предузетништву, у 2021. подељено је шест милиона динара за машине, опрему и стандарде у пословању 23 предузетнице, микро и мала предузећа у којима је женско власништво бар 51 одсто. Годину пре тога, такође шест милиона динара добило је 24 таква субјекта.
Тренутно је у току јавни позив АП Војводине, Секретаријата за привреду и туризам, за субвенције женском предузетништву, а на располагању је 7,5 милиона динара за набавку машина и опреме.
Преузмите андроид апликацију.