Почетна > Свет
Свет

Анкета:Немачка опозициона десничарска АфД претекла владајућу СПД

Подршка десно-популистичкој Алтернативи за Немачку (АфД) наставља да расте и према резултатима актуелног испитивања јавног мњења „Немачки тренд“, та странка је с 19 одсто подршке потиснула владајућу Социјалдемократску партију Немачке (СПД) на треће место, преноси Дојче веле.
Фото: Танјуг/Sebastian Kahnert/dpa via AP

Да се ове недеље у Немачкој одржавају савезни парламентарни избори, највећи број гласова освојила би Хришћанско-демократска унија (ЦДУ), произлази из актуелног испитивања јавног мњења „Немачки тренд“, које редовно спроводи институт „Инфратест-димап“, на захтев јавне телевизије АРД.

Истраживање, које је спроведено 20. и 21. јуна, обухватило је 1.191 грађанина.

ЦДУ би на изборима освојила 29 одсто гласова, исто колико је имала у анкети прошлог месеца. Десно-популистичка АфД побољшала се за један проценат и сада има 19 одсто подршке. То је највећа вредност коју је АфД до сада остварила у том испитивању јавног мњења.
Та странка би тако, да се сада одржавају избори, потиснула владајућу СПД на треће место. СПД би добила 17 одсто гласова, што је један одсто мање него у прошлој анкети. Њени коалициони партнери Зелени поново би имали 15 процената, а трећи члан коалиције, Слободна демократска странка (ФДП), један проценат мање него у претходном истраживању – шест одсто. Као и у испитивању пре три недеље, Левица би имала четири одсто, што значи да не би успела пређе цензус за Бундестаг који је пет одсто.

Како би спречиле победу кандидата Алтернативе за Немачку на изборима у другом кругу за градоначелника или посланике у покрајинском парламенту, остале странке су се у последње време често уједињавале и препоручивале гласање за противкандидате.

Тај поступак сваки други грађанин (52 одсто) сматра исправним, док га више од трећине испитаника (35 одсто) сматра погрешним. Тринаест процената испитаних није желело или могло да се о том питању изјасни.

Око тог питања постоје и разлике у мишљењима на западу и истоку земље. У тзв. „новим савезним покрајинама“ (подручје бившег ДДР-а), савез странака против кандидата АфД-а не подржава 40 одсто испитаника, а 47 процената га сматра исправним.

У групи грађана у узрасту од 35 до 49 година, критика таквог савеза порасла је за један одсто и сада износи 45 процената. Највећа подршка заједничком деловању странака против АфД-ових кандидата забележена је код особа старијих од 65 година (58 одсто за, 31 одсто против).

Britanija ljuta na SAD zbog blokade izbora Volasa za šefa NATO

Преузмите андроид апликацију.

Ознаке