Фудбалски клуб Војводина започео је нову сезону у Супер лиги са великим променама уз које су ишле нове амбиције и ентузијазам, а након 11 одиграних мечева следи прва репрезентативна пауза – прилика да се анализира досадашњи део сезоне.
Нови спортски директор је Марко Јовановић, а он је имао пуне руке посла јер је клуб у првом прелазном року „под његовом палицом“ довео 10 појачања и решио се сличног броја играча.
Битно је поменути да нису у питању било каква појачања, већ играчи који су по доласку задуживали места у стартној постави или бар конкурисали за иста.
Стигли су Лазар Царевић, Ив Барај, Мамаду Траоре, Никола Чумић, Урош и Немања Николић, Радомир Милосављевић, Филип Антонијевић, Урош Витас и Филип Малбашић.
Такође, велики број талентованих младих играча попут Јеличића, Кабића, Милетића и осталих продужили су своје уговоре са клубом.
Својеврстан изазов за новог тренера јесте и уигравање великог броја играча који до сада нису играли заједно, а за успех постоји стрпљење, јер према речима новог директора Збиљића – резулатати се очекују тек наредне сезоне.
Како Војводина „стоји“ након скоро трећине првенствених мечева?
Војводина са 22 освојена бода заузима 4. место на табели, иза Црвене звезде, Чукаричког и ТСЦ-а, а испред Партизана и препорођеног Новог Пазара.
Иако је одиграно 12 кола Супер лиге, Војводина је одиграла 11 утакмица због одлагања меча са Црвеном звездом.
У тих 11 мечева резултати су били следећи:
Укратко, у досадашњем делу сезоне „стара дама“ је забележила 6 победа, 4 нерешена резултата и само један пораз.
На тим утакмицама Војводина је постигла 18 голова, а примила 7. На 7 од 11 утакмица новосадски црвено-бели су први погађали, а када погледамо у којим минутима долазе голови откривамо да Воша најопаснија после паузе.
Чак 15 од 18 голова Војводине дошло је у другом полувремену, а чак 45% (8,1 гол) постигнут је између 40. и 60. минута игре. „Стара дама“ опасна је и у финишу, јер је 28% голова постигла између 81. минута и судијског звиждука за крај меча.
Важно је рећи да на стадиону „Карађорђе“ Новосађани немају ниједан пораз.
Одбрана екипе Милана Раставаца најслабија је након уводне фазе меча. Четири од седам примљених погодака дошло је између 21. и 30. минута
За оне који воле статистику интересантно је да Воша постиже гол у просеку сваких 55 минута, а прима поготке у просеку сваких 140 минута игре, на „Карађорђу“ тек свака 243 минута.
Што се тиче статистике појединаца, објективан суд је да је Вељко Симић поново најистакнутији у црвено-белом дресу.
Он је постигао и највише голова (5), испред Бараја и Николића (по 3).
Милан Лазаревић предводи Супер лигу Србије по броју продора по утакмици (2,1).
Ив Барај трећи је у лиги по броју створених шанси по утакмици са бројком од 1,73, одмах иза Катаија и Саше Јовановића.
Млади Игор Јеличић је са 9 освојених дефанзивних дуела по мечу трећи у лиги по том параметру.
Шта статистика не говори?
Статистика ће показати картоне и број фаулова, али не и судијски критеријум. Општи утисак је да Војводина ове сезоне у неколико наврата није имала среће, некад у судијским одлукама, а некад и оне фудбалске.
Игра екипе је на доста бољем нивоу у односу на прошлу сезону, али како и сам шеф стручног штаба каже, још увек има пуно простора за напредак, поготово у сегменту реализације прилика које су жаргонски речено „стопостотне“.
Публика ове сезоне прати свој клуб адекватно новим амбицијама „старе даме“. Статистички је мерљив податак да је утакмице Војводине у Новом Саду гледало у просеку између 3.500 и 4.500 гледалаца, али не и утицај који то има на фудбалере и њихове наступе, а утицај свакако постоји.
Ипак, пред „новом“ Војводином је кључна фаза првенства у којој не смеју изгубити прикључак са водећима док се у исто време морају уигравати и усавршавати игру коју Милан Раставац жели да прикаже тој новосадској публици, која је веома захтевна, а чије поверење је клубу преко потребно.
Војводина наставља сезону у Супер лиги 1. октобра дербијем кола против Партизана у Београду, а први наредни меч на „Карађорђу“ игра се 8. октобра против ТСЦ-а из Бачке Тополе.
Преузмите андроид апликацију.