Почетна > Бизнис
Бизнис

Америка пркоси ММФ-у и Светској банци

Кристалина Георгијева упозорава да се то не ради, док Москва истиче да је реч о атаку на берзе и суверенитет извозника и да следи „бумеранг” ефекат.
америка
Фото: Unsplash/engin akyurt

Одвојена упозорења ММФ-а и Светске банке, забринути сигнали с међународних берзи енергената и отворене претње Москве да ће узвратити, још не утичу на одлуку Америке да групација Г7 ускоро (пре 5. децембра) уведе „плафон” цени руске нафте на светском тржишту.

Званични Вашингтон демантовао је јуче извештај „Блумберга”. Да „Бајденов тим прерађује план за увођење ограничења цени руских барела због берзанског негодовања”.

„Бела кућа и администрација остају на курсу увођења ефективног, снажног ограничења цене руске нафте у сарадњи с Г7 и другим партнерима. То је најефикаснији начин да се обезбеди наставак дотока нафте на тржиште по нижим ценама. Зада јак ударац Путиновим приходима којима финансира свој рат”, навела је јуче у саопштењу за јавност Адријен Вотсон. Портпарол Савета за националну безбедност Беле куће.

У међувремену, идеју о глобалном „картелу купаца” енергената, који би, „незадовољни” устројством светског тржишта енергената. Након избијања сукоба у Украјини, преобликовали правила купопродаје барела, први је истакао бивши премијер Италије Марио Драги – у мају у Вашингтону.

„Цене (нафте у Америци и гаса у Европи) немају никакве везе с понудом и тражњом”, пренео је својевремено лондонски „Фајненшал тајмс” изјаву Драгија. Након разговора с Џозефом Бајденом, председником САД. Одлучност Вашингтона да доведе Запад (у овом тренутку у формацији „Г7 плус Аустралија”) у позицију „картела купаца”. Који настоји да одлучује о профилу купопродаје руских енергената. У директном је судару с најновијим, одвојеним упозорењима ММФ-а и Светске банке да је реч о ризичним потезима.

Водеће финансијске институције Запада, берзански експерти, купци са Истока и званична Москва. Од пролетос на разне начине упозоравају политичке престонице Запада да овим иницијативама потенцијално себе гурају у велике трошкове. Као и енергетску самоизолацију непредвидивих размера и последица.

Колико ће Вашингтон и Брисел залећи да до 5. децембра реализују своју громогласно најављену иницијативу. За западно калибрирање извоза руске нафте (а за њом нафтних деривата и гаса), остаје да се види. Москва тим поводом делује спремна на сучељавање.

Plaćanje na benzinskim stanicama NIS Petrol i Gasprom od sada i sa platnim karticama Union Pej

 

Преузмите андроид апликацију.