Почетна > Србија
Србија

Амбасада Јапана донира готово 130.000 евра у здравствени систем Србије

Амбасадор Јапана Акира Имамура данас је, у сарадњи са Министарством здравља, потписао три уговара са представницима здравствених установа у Србији о донацијима опреме у вредности од готово 130.000 евра, чиме ће се допринети унапређењу нашег здравственог система.
Фото: Танјуг/Влада Републике Србије/Слободан Миљевић

Министарка здравља Даница Грујичић изјавила је том приликом да ће значајну помоћ у виду опреме добити шест здравствених установа.

„Дом здравља Владимирци добиће ултразвучни апарат са одговарајућим сондама, Институт за неонатологију у Београду добиће пастеризатор хуманог млека, док је Национално удружење деце оболеле од рака – НУРДОР кроз овај пројекат омогућило да уређај за безболно детектовање вена добију

Институт за здравствену заштиту мајке и детета на Новом Београду, Универзитетска дечја клиника у Тиршовој и дечје одељење Клинике за неурохирургију у Клиничком центру Србије“, рекла је министарка.

Истакла је да је одговарајућа опрема од изузетног значаја како би се унапредиле здравствене услуге и пружили одговарајући третмани пацијентима.

„Протеклих година Србија се трудила да наше здравствене установе добију заиста најсавременију опрему и мислим да смо највећим делом у томе успели.

То ћемо свакако наставити и у будућности, али помоћ пријатеља као што је данашња свакако нас још више обавезује да грађанима и пацијентима омогућимо што ефикаснију и бољу здравствену заштиту“, поручила је Грујичић.

Министарка је подсетила да Јапан већ годинама кроз „Пројекат за основне потреба становништва“ помаже грађанима Србије.

„У последњих 25 година Јапан је кроз тај пројекат донирао помоћ Србији у износу већем од 16 милиона евра, док је за здравство издвојено седам милиона евра“, рекла је Грујичић.

Како је навела, то је само део помоћи коју нам је Јапан пружио у протекле две деценије, а укупна вредност свих донација је око 511 милиона евра.

Амбасадор Јапана Акира Имамура истакао је да су кроз „Пројекте за основне потребе становништва“ (ПОПОС) реализовали 105 пројеката, у вредности од седам милиона евра, за најосновније потребе у области здравствене заштите у локалним заједницама.

„Током епидемије Ковида пружили смо директну финансијску подршку Министарству здравља Србије за брзо обезбђивање најпотребније медицинске опреме, а поред тога у Јапану смо спроводили обуку медицинског особља из Србије“, рекао је Имамура.

Како је навео, ултарзвук који ће добити Дом здравља Владимирци служиће за рану дијагностику и откривање болести, пастеризатрор хуманог млека који добија Институт за неонатологију у Београду служиће као помоћ у исхрани превремено рођених беба, док ће се четири уређаја за детектовање вена које добија Нурдор, користити као безболна терапија за онколошки оболелу децу.

„Сматрамо да је доступност услуга примарне здравствене заштите срж људске безбедности и да сваки грађанин Србије треба да има једнаке могућности да добије одговарајућу медицинску помоћ“, поручио је Имамура.

Вршилац дужности генералног директора Дома здравља Владимирци Бранко Исаиловић изарзио је захвалност поводом јапанске донације, посебно јер општина Владимирци броји 15.000 становника, што доказује да у фокусу нису само велики градови.

„Са овом донацијом добили смо могућност да се наши мештани лече и здравствено збрињавају, да радимо на томе да побољшамо превенцију и промоцију здравља тиме што ћемо објединити неке услуге које нису постојале у нашем Дому здравља. Неке од тих услуга су доплер крвних судова и кардиолошка сонда, коју сада добијамо уз помоћ чега ћемо објединити интернистички преглед, до сада смо били на нивоу рендгенског апарата и ЕКГ-а“, рекао је Исаиловић.

Вршилац дужности генералног директора Института за неонатологију у Београду Радмила Милеуснић Миленовић истакла је да Институт од 2009. године има Банку хуманог млека.

„Знамо да рад Банке хуманог млека није могућ без пастеризатора. То је један од основних апарата и ова донација стиже у правом тренутку, онда кад наш пастеризатор долази скоро до краја свог радног века“, рекла је Милеуснић Миленовић.

Како је навела, да би се хумано млеко дало бебама чије мајке немају млека, неопходно је испоштавати процедуру да то млеко буде термички обрађено.

„Та сигурност обезбеђује се захваљујући пастеризатору“, казала је Милеуснић Миленовић.

Председница Управног одбора Националног удружења родитеља деце оболеле од рака (НУРДОР) Јоланд Корора рекла је да је апарат за претрагу вена од изузетног значаја за децу с обзиром да лечење од леукемије траје две године.

„Замислите дете којег две године, сваког дана по неколико пута, убадају са иглама у вене. Постаје немогуће пронаћи вену, а ови апарати ће допринети медицинском особљу да је много лакше и безболније пронађе“, рекла је Корора.

Вредност ултразвучног апарата са сондама износи 53.000 евра, вредност пастеризатора хуманог млека је 55.415 евра, док вредност уређаја за безболно детектовање вена износи 19.840 евра.

Амбасадор Јапана Имамура Акира потписао је уговоре са вршиоцем дужности генералног директора Дома здравља Владимирци Бранком Исаиловићем, са вршиоцем дужности генералног директора Института за неонатологију у Београду Радмилом Милеуснић Миленовић и са председницом Управног одбора Националног удружења родитеља деце оболеле од рака (НУРДОР) Јоландом Корора.

Tamara Vučić otvorila manifestaciju Svet žena

Преузмите андроид апликацију.