Почетна > Бизнис
Бизнис

Алтипармаков: Србија има високе девизне резерве да очува стабилност курса

Члан фискалног савета Никола Алтипармаков изјавио је данас да Србија има довољно високе девизне резерве да може да очува стабилност курса, као и да је након фискалне консолидације јавни буџет под контролом.
Фото: Pixabay/Maklay62

„Није да нисмо задужени, али нисмо толико задужени као неке земље у региону да треба да бринемо. Можемо бити релативно мирни, јер и ако се деси рецесија, додатно успоравање у Европи или нашим значајним трговинским партнерима, свакако да ће привредни раст у Србији додатно ослабити, али неких озбиљнијих криза које би дестабилизовале курс или јавне финансије не треба очекивати“, казао је он говорећи на 10. БИЗИТ конференцији која се данас и сутра одржава у Београду.

Алтипармаков је нагласио да је за дугорочни раст Србије, односно да би кренули да достижемо животни стандард, пре свега земаља у Источној Европи, па онда и у евро зони, важан дугорочни раст.

„Важно је да имамо дугорочне стопе раста од четири или преко четири одсто, и то не у једној години, него у дужем низу од пар година или пар деценија. Али, кључне су и институције, односно оне морају да буду јаке и да омогуће владавину права, као и квалитет образовања и јавне управе и то је највећи изазов у Србији“, казао је он.

Према његовим речима, уколико се то не реши, то ће негативно утицати на привредни раст Србије, а пре свега на ИТ сектор.

Он је нагласио и да је образовање од велике важности, јер како је додао „постоји јасна корелација између животног стандарда и квалитетног образовања“.

„Нема развијених земаља са високим животним стандардом без квалитетног образовања“, истакао је члан Фискалног савета.

Он је навео и да мора да постоји јединствен порески систем, али и да се пореским олакшицама на дужи рок не могу фаворизовати неки сектори.

„Србију је имала једну квалитетну образовну структуру у претходним деценијама и квалитетно образовање и тај начин успела да изнедри велики број ИТ стручњака, али зато што нисмо успели да спроведемо адекватну рационализацију јавног сектора и да имамо адекватне платне разреде у њему, сад имамо проблема да ли ће нове, боље програме имати ко да предаје, јер су неконкурентне плате, пре свега наставницима из математике и из информатике“, казао је Алтипармаков.

Због неуспешне реформе платних разреда, како је објаснио, сада у јавном сектору не можете да приуштите озбиљне стручњаке, јер су плате неконкурентне.

„Тај распон између минималне и максималне плате који постоји у јавном сектору у Србији практично не постоји ни у једној земљи Европе и то је велики проблем. За дугорочни раст неопходне су јаке институције, квалитетно образовање, а у том случају неопходан је јавни сектор који мора бити адекватно плаћен“, закључио је он.

У Београду је данас почела дводневна 10. БИЗИТ конференција чији је циљ да учесницима пружи увид у могућности за унапређење пословања кроз примену дигиталних технологија.

Теме овогодишње јубиларне конференције чији је слоган „Знање вреди, незнање кошта“, су и аутоматизација пословних процеса, подизање конкурентности, као и рационализација трошкова уз повећање продуктивности и профитабилности.

Целокупан програм БИЗИТ-а је у знаку вештачке интелигенције

Nemačka: Godišnja stopa inflacije u oktobru potvrđena na 3,8 odsto

Преузмите андроид апликацију.