Дефиниција моћи брзине, атрактивности “краљице спортова”, њен темељ и вечни сјај је дисциплина спринт која никада не излази из моде, која ће заувек остати аксиом атлетике.
И Србија има своју сјајну звезду у елитном друштву спринтера света. Реч је о 25 – годишњем Алекси Кијановићу, рекордеру наше земље на 60 метара са временом од 6,66 секунди који је поставио на митингу у Истанбулу 5. марта 2022.
Званично најбржи Србин Кијановић представљао нас је на Светском атлетском првенству у дворани које је одржано у београдској Арени од 18. до 20. марта 2022.
“Пре свега за мене једна изузетно успешна сезона, мало мањи број наступа на митинзима током сезоне, јер форма се темпирала за само првенство, нажалост десет дана пре Светског шампионата се догодила једна мања повреда која је била залечена, али се испоставило недовољно. Оборен је државни рекорд на 60 метара, за који, по свим анализама је могао да буде доста бољи, али ето остало је ту још простора за следећу зимску сезону”, поручио је у разговору за Српски атлетски савез Алекса Кијановић и наставио:
“За летњу сезону циљ је врло јасан, државни рекорд на 100 метара. Мој резултат из дворане на 60 метара је тренутно највреднији мушки спринтерски рекорд по таблицама вредности резултата, а ове године сам напредовао у неким кључним сегментима спринта који се на 100 метара доста више примете него на 60 метара, тако да су очекивања и реална. Осим тога, главни циљ је наступ на Европском првенству, а можда и Светском, али тренутно је Европско у фокусу. Уколико се пласирам и на Светско утолико боље, даћу све од себе као и увек”.
Најкраћа дисциплина, трка на 60 метара изискује константан рад и спремност спортисте. Много би рекли тежак професионални позив, али не и Алекса.
“Не бих позив назвао тешким. Када се ради нешто што се воли никад није тешко. Када имате тим у који верујете и који доноси резултате, на мени је само да се сваког дана трудим, а све остало мора доћи. Већ осам година сам код тренера Дарка Шапића и Станоја Бурлића, и сваке године смо било постепени, без претеривања, увек нам је поступност и квалитет тренинга била важнија од брзог резултата и обимног тренинга. И то најбоље показује мој напредак на 60 метара. Сваке године сам ишао лични рекорд, осим 2021. где сам био јако близу, али на крају сезоне велики проблем са леђима ме је спречио да то и испуним. Као што сам рекао тренирамо једном дневно, пет пута недељно. Свакако један од главних циљева је освајање медаље на великом такмичењу, и наравно уз што бољи лични рекорд, мислим да заиста могу да оставим траг у спринту код нас”.
И сада после свега пређеног у спорту који је изабрао за животно занимање најбржи човек Србије кренуо би истим путем.
“Без сумње, спринт је оно што волим и у чему се најбоље осећам”, закључио је Кијановић.
Bez Obradovića na zajedničkoj pres konferenciji KLS – Partizan u bojkotu?
Преузмите андроид апликацију.