Студија открива да постоји доследан образац у коме је одступање од нормалног трајања сна повезано са смањеним уносом воћа и поврћа.
Воће и поврће су важан део уравнотежене исхране – а такође и уравнотеженог сна.
Нова студија из Финске испитала је како конзумација воћа и поврћа код одраслих Финаца утиче на трајање сна.
Истраживање је разматрало податке из Националне студије о финском здрављу из 2017, која је укључивала 5.043 одрасле особе старије од 18 година. Испитаници су тада пријавили своје навике у исхрани и кратком, нормалном или дугом спавању.
Испоставиле су се, како преноси „NY Post“ две ствари. Прва је да су у поређењу са „нормалним“ спавачима, „краткоспавачи“ конзумирали 37 грама мање воћа и поврћа дневно. А друга је и да су они који су спавали дуже од нормалног – конзумирали мање 73 грама воћа и поврћа дневно.
Студија је, стога, закључила да постоји „доследан образац“ где је одступање од нормалног трајања сна директно повезано са смањеним дневним уносом воћа и поврћа.
– Ови налази указују на потребу за да се размотри и образац спавања у дијеталним интервенцијама. Потребна су даља истраживања, укључујући лонгитудиналне студије, да би се боље разумели механизми који леже у основи ових асоцијација – навели су истраживачи.
Коаутор студије, професор др Тимо Партонен, примећује да је спавање мање од седам сати или више од девет сати по ноћи повезано је са смањеном конзумацијом воћа и поврћа.
– Кључни закључак је да се недостатак сна поклапа са нездравом исхраном. То значи да програми за праћење тежине морају да обрате пажњу и на наше навике спавања… јер то може да поквари или унапреди исход – закључује др Партонен.
Док је студија узела у обзир хронотип сваке особе (класифицирајући људе као „ранораниоце“ или „ноћобдије“), утицај ове особине на везу између трајања сна и конзумирања воћа и поврћа био је „минимални“.
Партонен истиче да истраживачи нису били у стању да анализирају било какве „узрочне везе“, али да би на основу ових налаза, људи требало да једу више воћа и поврћа дневно како би боље спавали.
– Сан, исхрана и физичка активност чине јединство – рекао је он: – Позитивна промена у једном од њих се огледа у позитивној промени у друга два.
Дијететичарка из Њу Џерсија Ерин Палински-Ваде такође је реаговала на ове налазе.
– Није изненађујуће да повећање уноса воћа и поврћа у исхрани може да побољша и квалитет и квантитет сна. Воће и поврће садрже разне хранљиве материје које могу да подрже здрав сан. Неки плодови, као што су вишње и банане, садрже мелатонин, хормон који регулише циклус спавања и буђења. Једење овог воћа може повећати нивое мелатонина у телу, што ће подстаћи бољи почетак и квалитет сна – каже дијететичарка.
Прихватање исхране богате воћем и поврћем такође може да помогне повећању уноса антиоксиданата, што опет може смањити оксидативни стрес и упале у телу. А сан може да се побољша јер се ови фактори смањују.
И тамно, лиснато поврће као што су спанаћ и кељ су добри извори магнезијума, хранљиве материје која такође може помоћи у спавању.
– Утврђено је да дијете без магнезијума повећавају ризик од несанице, тако да има смисла да исхрана богата магнезијумом може да побољша сан – истакла је она и додала да воће и поврће попут спанаћа и парадајза такође садржи аминокиселину звану триптофан, која је „прекурсор серотонина“, неуротрансмитера који је укључен у производњу мелатонина и помаже у регулацији сна: – Повећањем уноса триптофана у исхрану, можете да промовишете опуштање и побољшање спавања.
Da li nanosite dezodorans uveče ili ujutru? Evo šta je ispravno
Преузмите андроид апликацију.