Ништа не може да промакне хиперсензитивним мачкама.
Сматрају се апатичним кућним љубимцима – равнодушнима према људима, али истраживање показује да су заправо све, само нису то.
Студија објављена у часопису “Plos One” показала је да карактер и ментално стање власника мачака имају озбиљан утицај на њихове љубимце.
– Моје искуство рада с мачкама у последњих десет година показало ми је колико понашање власника може утицати на понашање и добробит мачака, само према начину на који с њима комуницирамо – рекла је аутор студије Лорен Финка.
Финка је с колегама испитала 3.331 власника мачака о њиховом карактеру и здрављу, а затим направила анализу њихових мачака.
– Наше особине могу бити важан „зачин“ у односу на начин на који комуницирамо са својим мачкама, а то може имати последице на њихову добробит. Морамо бити свесни да наше понашање може утицати на мачке, на позитиван и на негативан начин – додала је Лорен након анализе резултата.
На пример, Финка је утврдила да је код анксиозних мачака већа вероватноћа да ће развити разна стања као што су прекомерна тежина, болести изазване стресом или да ће показивати агресивне и/или застрашујуће обрасце понашања. Укратко, анксиозност власника узрокује им стрес.
С друге стране, што је човек опуштенији, такви су и њихови љубимци. Власници који су били отворени и пријатељски настројени према својим мачкама пријавили су мање необичних понашања или стања код својих мачака, а њихове љубимице су и друштвеније.
Ко живи дуже – власници мачака или они који имају пса?
Преузмите андроид апликацију.