Nije važno koliko god dete ima godina, kada se roditelji svađaju pred njim, to ga jako rastužuje. Ne samo da doživljava razne negativne emocije, već se posledice mogu uočiti i u njegovom ponašanju i načinu na koji doživljava svet.
Naravno, nijedan brak nije bez poteškoća. Koliko god se dvoje ljudi volelo, uvek će postojati teme oko kojih se teže složiti. Stoga, nijedan par ne može izbeći nevolje koje dolaze pod ruku sa ovom činjenicom.
Ako imaju decu, roditeljske razlike mogu uticati i na njih. Važno je da roditelji zaista razumeju nivo stresa koji svađe mogu da priušte svojoj deci.
Osećaj krivice
Deca imaju tendenciju da se osećaju krivicu za sve oko čega se njihovi roditelji svađaju. Skloni su da misle da se mama i tata ne slažu zbog nečega što su uradili. To se, naravno, dešava podsvesno. Naime, neka deca smatraju da bi za njihove roditelje bilo bolje da nisu u njihovoj blizini i da u tom slučaju ne bi imali razloga za svađe. Štaviše, deca se veoma plaše da bi jedan od njihovih roditelja mogao izgubiti kontrolu i na kraju povrediti drugog.
Kada se roditelji svađaju, to utiče na ponašanje njihove dece
Svađe čak moge uticati na njihovu ličnost, mogu razviti nesigurnost, pa čak i agresiju. To se dešava zato što nisu u stanju da reše svoje nesporazume sa drugima na pozitivan način. Pre misle da će vikanjem i vređanjem drugih postići svoj cilj. To se dešava ne samo sa prijateljima, već i sa samim roditeljima i braćom i sestrama.
Važno je napomenuti da roditelji ne moraju da se svađaju naglas da bi uticali na svoju decu. Čak i tihe svađe – kada roditelji prestanu da razgovaraju jedni sa drugima – izazivaju tugu i depresiju kod dece. U zavisnosti od starosti, mogu reagovati drugačije. Evo kako regauju deca u određenom starosnom dobu.
Deca od 0 do 18 meseci starosti
U ovom uzrastu deca ne mogu verbalizovati svoja osećanja, ali i dalje mogu da pokažu da im se nešto ne sviđa. Postaju uznemireni i razdražljivi ako se bave problemima između roditelja, imaju poteškoća sa spavanjem i doživljavaju svet kao nestabilno mesto. U stvari, bebe mlađe od 6 meseci mogu doživeti napetost kod majke i fiziološke promene, kao što su povećan broj otkucaja srca ili povećanje krvnog pritiska.
Deca od 18 meseci do 2 godine
Tokom ove faze, deca će pokušati da privuku pažnju svojih roditelja. Na primer, počeće da plaču ili čak viču u pokušaju da im odvrate pažnju i nateraju ih da prestanu da se svađaju.
Deca od 3 godine i više
U ovom uzrastu deca počinju da vide sebe kao zaštitnike svog doma. Ne žele da idu u vrtić ili školu jer se plaše da bi se nešto loše moglo dogoditi dok ih nema. Misle da ako ostanu kod kuće, roditelji se neće toliko svađati. Štaviše, u ozbiljnijim slučajevima roditeljskih svađa, oni se mogu vratiti na faze ili ponašanja koje su prethodno prevazišli.
Kako postupati sa decom posle svađe?
Pre svega, roditelji treba da vode računa da se ne svađaju pred decom. Uključivanje dece u njihove probleme i razlike neće ih samo rastužiti, već ponavljanje takvih aktivnosti može izazvati nepopravljivu traumu u životima njihove dece. Poteškoće mogu otići toliko daleko da mogu imati problema u rešavanju sukoba sa svojim partnerima kada sami odrastu.
Uverite ih da nisu oni krivi kada im se roditelji svađaju. Pomozite im da shvate da ne moraju da brinu. Podsetite ih da se vi i vaš partner volite i da volite njih.
Preuzmite android aplikaciju.