Почетна > Србија
Србија

Ако се настави овакав развој, за три до пет година плате стижу потрошачку корпу

Заменик генералног директора Сектора за економска истраживања и статистику НБС Милан Трајковић изјавио је данас да би просечна и минимална плата у Србији могле у неком року од три до пет година да покрију просечну и минималну потрошачку корпу, ако се настави оваква динамика развоја Србије и остваре пројектовани макроекономски показатељи.
Фото: Танјуг/МУСТ/Ђорђе Кртић

Он је одговарајући на питање новинара, на презентацији августовског извештаја о инфлацији, како Народна банка Србије објашњава у Србији „светске цене, а плате српске“, да је тешко одговорити на то питање, пошто плате зависе од вишегодишњег и вишедеценијског развоја једне земље.

„Ако гледамо покривеност потрошачке корпе, последњих десетак година та покривеност и минималне и просечне потрошачке корпе је расла, са неких 60- 65 одсто на неких 80-85 одсто, зависи која је конкретно година у питану. У Србији никада просечна плата није покривала просечну потрошачку корпу, нити минимална плата минималну потрошачку корпу, откада постоје подаци“, нагласио је Трајковић.

Али, истиче, уколико се настави оваква динамика развоја Србије и оваква структура раста БДП и сви макроекономски показатељи буду овакви како их пројектује НБС, требало би да се деси да покривеност и просечне и минималне потрошачке корпе просечном, односно минималном платом, расте сваке године за по пар процентних поена.

„И да у неком року, рецимо, ајде да кажем три до пет година, просечна и минимална плата достигну просечну и минималну потрошачку корпу. Минимална плата је била око 15.000 динара пре десетак година, а сада је 40.000 динара. Јако је тешко живети са 40.000 динара, али је већа и биће поново вероватно повећана од јануара, видећемо колика ће бити одлука Социјално-економског савета“, нагласио је Трајковић.

Када је реч о расту плата, додаје, кључан је приватни сектор, где и даље имамо раст плата између 10 до 15 одсто.

„Тренутно је раст плата у приватном сектору 17 или 18 одсто. Видимо динамику раста плата, која ће да се настави, тим пре што имамо недостатак радне снаге у неким областима, као што су грађевинарство, пољопривреда и трговина. Чињеница је да се свима у ове две године реална куповна моћ смањила, али са завршетком и решавањем овог проблема инфлације, са наставком развоја и раста плата, поново ће почети да се повећава“, закључио је Тајковић.

Vučić sa Pastorom o drugačijem rešavanju migrantske krize

Преузмите андроид апликацију.