Ове намирнице могу вам помоћи уколико имате проблем са холестеролом.
Срчана обољења су једна од највећих опасности за савременог човека, а њима посебно доприноси повишен холестерол.
На првом месту се то односи на такозвани „лош“ – ЛДЛ холестерол, који је повезан с повишеним ризиком за настанак кардиоваскуларних болести.
На његова значајно утиче животни стил и начин исхране, а медицинска платформа Хеалтхлине извдваја следеће намирнице као пожељне у исхрани ако се трудите да снизите холестерол у крви.
Махунарке
Махунарке су најпознатији биљни извор протеина и обилују витамином Б, затим калијумом, гвожђем, магнезијумом и, што је посебно важно за дигестивни систем, биљним влакнима.
Преглед чак 26 насумично одабраних студија, објављен 2014. у медицинском магазину Canadian Medical Association Journal, показао је да конзумирање око 100 грама махунарки дневно може да помогне у снижавању лошег холестерола за 6,6 mg/dl.
Друга истраживања повезала су махунарке с ефикасним губљењем вишка килограма, а у студији објављеној 2016. у часопису The American Journal of Clinical Nutrition показало се да је то случај чак и када у јеловнику није ограничен унос калорија.
Авокадо
Авокадо спада у воћке које су врло богате хранљивим материјама, а ту су у значајној мери заступљене мононезасићене масти и биљна влакна, која могу да помогну у снижавању лошег холестерола и подзиању ХДЛ холестерола, познатијег као добри.
У истаживању стручњака Универзитета у Пенсилванији из 2015. године утврђено је да гојазне особе које имају висок ЛДЛ холестерол у крви могу да га снизе када једу макар један авокадо дневно, у поређењу с контролном групом која није јела ово воће.
Орашасти плодови
Међу даровима природе који имају највише нутријената посебно се издвајају орашасти плодови, пре свега ораси и бадеми.
Док се у орасима налазе огромне количине омега-3 масних киселина, врсте полинезасићених масти које су повезане са здравијим срцем, у бадемима има много Л-аргинина, аминокиселине која помаже телу да произведе азот-моноксид, што даље помаже у регулисању крвног притиска.
Уз то, орашасти плодови, имају много фитостерола, једињења која су слична холестеролу и помажу у његовом снижавању тако што блокирају апсорпцију у цревима.
Масна риба
Масније рибе, попут лососа и скуше, одличан су извор омега-3 киселина дугог ланца, које могу да помогну у снижавању запаљења и ризика од шлога, уз повећавање нивоа доброг холестерола у крви.
У студији објављеној 2016. године у магазину European Journal of Nutrition, која је трајала чак 25 година, откривено је да су одрасли који су јели највише непржене рибе имали најмању вероватноћу да развију метаболички синдром. У питању је скуп симптома који укључује и висок крвни притисак ни низак ниво доброг холестерола.
Такође, истраживање стручњака харвардске Школе јавног здравља из 2005. показало је да људи који једу туњевину или неку другу печену рибу бар једном недељно имају чак 27 посто нижи ризик за мождани удар.
Бели лук
Бели лук се вековима користио у народној медицини широм света због веровања да помаже код многих стања, а новија истраживања показују да у томе има неке истине.
Бели лук садржи многа корисна и моћна једињења, а међу њима је водећи алицин.
Бројне студије сугеришу да он може да помогне у снижавању крвног притиска код људи којима је повишен, а може да буде од користи и код високог укупног и лошег ЛДЛ холестерола, иако је овај други ефекат мање снажан.
Преузмите андроид апликацију.