Почетна > Нови Сад

Актуелно Нови Сад

Акцијом чишћења фрушкогорских излетишта обележен Дан заштите природе Србије

Поводом обележавања 11. априла, Дана заштите природе Србије, чланица Градског већа за екологију, енергетску ефикасност и заштиту животне средине Града Новог Сада Вања Пековић учествовала је у акцији чишћења фрушкогорских излетишта, коју је организовао ЈП „Национални парк Фрушка гора“ под називом „Дан заштите природе – чишћење био-неразградивог отпада“.
Фото: Град Нови Сад

Смеће је заједничком акцијом институција, удружења, друштвено-одговорних компанија и волонтера сакупљано на познатим излетиштима Иришког венца, Змајевцу, Бранковцу и Три кружне стазе.

„Фрушка гора је посебно место за нас, Новосађане, и због тога смо поносни што на овај начин можемо допринети њеној чистоћи. Упркос значају који овај екосистем има за све нас, Фрушка гора се, због велике количине смећа, суочава са тешким изазовима. И поред напора надлежних институција, неопходно је да заједно предузмемо акцију како бисмо очували ову јединствену природну оазу. Данас је и прилика да упутимо апел свим грађанима да брижним понашањем чувају нашу предивну околину. Град Нови Сад ће наставити да се ангажује у сличним акцијама, како бисмо заједно радили на стварању чистијег и очуванијег света за будуће генерације“, рекла је Вања Петковић и додала да је данашња акција на курсу одговорне еколошке политике града на чијој је територији од 2012. године посађено више од 67 хиљада садница новог дрвећа и да је Европски шумарски институт прогласио наш град за ,,Европски град шума“ 2023. године

„Поносна сам што је Нови Сад један од првих градова у овом делу Европе који је посвећеношћу и бригом о природним добрима на својој територији, успео да стекне титулу „Град влажних подручја“, што је признање на светском нивоу за изузетан пример балансираног развоја града, без нарушавања здраве и чисте животне средине“, истакла је Петковић.

Еколошка акција, поводом Дана заштите природе Србије организована је у сарадњи са ЈП „Национални парк Фрушка гора“, чији се чувари свакодневно сусрећу са великим изазовима због неодговорног понашања пролазника и излетника, који за собом остављају велике количине смећа и отпада.

На данашњи дан 1949. године први пут установљен статус једног подручја као заштићеног природног добра у Србији, а то су водопади у оквиру Споменика природе „Велика и Мала Рипаљка“.

Фото: Уступљене фотографије
Фото: Уступљене фотографије
Фото: Уступљене фотографије
Фото: Уступљене фотографије
Фото: Уступљене фотографије
Фото: Уступљене фотографије

Uskršnja magija u Slanobarskoj maštaonici – pravljenje ukrasa od reciklažnog materijala

Преузмите андроид апликацију.