Светска тржишна акција, укључујући и европска, пала су са рекордних нивоа достигнутих у уторак, услед обазривости у погледу темпа глобалног економског опоравка, док је долар ојачао на једнонедељни максимум јер су инвеститори почели да смањују изложеност према ризичнијој имовини.
На тржиштима је опет преовладала забринутост због могућих негативних економских ефеката од раста броја заражених делта сојем корона вируса, након што су прилагодљиве политике централних банака и оптимизам због поновног отварања економија погурали претходних дана берзе широм света до рекордних вредности.
Светски индекс тржишта капитала MSCI пао је данас за четвртину процента после седам данас узастопног раста, извештава Ројтерс.
Европске акције су потонуле за преко 1,0 проценат, на најнижи ниво у скоро три недеље, а индекс Лондонске берзе FTSE 100 се спустио за 0,85 одсто на двонедељни минимум.
Пажња тржишних актера у Европи усредсређена је на то да ли ће Европска централна банка ове недеље најавити почетак смањења програма куповине обвезница.
На Вол Стриту, индекс фјучерса S&P ослабио је за 0,34 посто, након што је шири индекс S&P 500 забележио на ноћашњем трговању идентичан процентуални губитак вредности, док се Nasdaq Composite попео до рекордног нивоа јер су инвеститори фаворизовали акције великих технолошких компанија, које су имале добре резултате током пандемије.
Најшири индекс азијско-пацифичких акција MSCI, без јапанских, пао је за 0,68 одсто, након непрекидног јачања током протеклих осам сесија.
Аустралијска берза је закључила трговање с минусом од 0,24 посто, Хонгкошка је пала за 0,45 процената, а индекс најликивиднијих кинеских акција ослабио за 0,41 одсто.
Насупрот овом тренду у азијском региону, јапански индекс Nikei је ојачао за 0,89 процената на петомесечни максимум, подстакнут навише ревидираним подацима о расту бруто домаћег производа који је надмашио очекивања.
На тржишту валута, долар је порастао на једнонедељни максимум према евру и према корпи ривалских валута, опорављајући се са недавног петонедељног минимума.
На робним берзама, америчка сирова нафта WTI је поскупела за 0,42 процента на 68,64 долара по барелу, а северноморска нафта Брент је напредовала за трећину процента на 71,92 долара по барелу. На раст цена „црног злата“ утицало је споро обнављање производње у Мексичком заливу, који је недавно погодио ураган Ида.
Цена злата је такође ојачала за 0,21 одсто на 1.797,25 долара по унци, у складу са аверзијом инвеститора према улагањима и ризичну имовину, и приближила се психолошки кључном нивоу од 1.800 долара, преноси Ројтерс.
За више вести из категорије „Бизнис“ кликните на линк
Преузмите андроид апликацију.