Србија је задржала снажне изгледе раста бруто домаћег производа у средњем року, захваљујући побољшању фискалне и екстерне позиције, изграђене резерве пружају снажну заштиту од потенцијалних шокова, а додатну подршку макроекономском оквиру пружа нови нефинансијски аранжман с ММФ-ом у виду инструмента за координацију политика, наводи се у периодичном прегледу за Србију агенције „Standard & Poor’s“ (S&P) , објавила је Народна банка Србије (НБС).

Привредни раст би, према процени агенције, у средњем року требало да буде вођен домаћом тражњом, тј. потрошњом и инвестицијама.
Овај преглед не садржи оцену кредитног рејтинга и његових изгледа а у њему се истиче да су расту инвестиција допринела макроекономска стабилност и трошковна конкурентност као и да је у последњих 10 година извоз троструко повећан захваљујући континуираном приливу страних директних инвестиција у извозно оријентисане секторе, пре свега у прерађивачку индустрију и технологију, што је омогућило већу интеграцију домаћих компанија у ланце снабдевања у Европи.
Према оцени агенције, доступни економски показатељи не потврђују да је економска активност у досадашњем току године знатно ослабила, иако су присутни ризици наниже по основу слабијих економских кретања на главним извозним тржиштима, пре свега у зони евра, повећања царина и санкција Нафтној индустрији Србије, које су за сада одложене, као и политичких притисака у земљи.
Према пројекцији агенције, учешће дефицита текућег рачуна у бруто домаћем производу у текућој години требало би да се креће испод 6,0 одсто због већег увоза повезаног с потребама инвестиционог циклуса, а да се потом у наредним годинама у просеку спусти на око 4,6 одсто, уз оцену да ће и даље бити покривен приливом страних директних инвестиција.
Оцењујући кретање инфлације, агенција је навела да је током прошле године преовладавао опадајући тренд и да је у јуну 2024. године инфлација снижена на 3,8 одсто, након чега је, због цена хране и услуга, забележено њено умерено повећање на 4,5 одсто међугодишње у фебруару.
Према пројекцији агенције, инфлација би требало да настави да се креће у границама циља НБС од три плус минус 1,5 одсто, уз очекивану просечну инфлацију од 4,2 одсто у овој години.
Агенција је оценила да је финансијска стабилност подржана високо капитализованим, ликвидним и профитабилним банкарским сектором, уз очуван висок квалитет активе, на шта указује смањење учешћа проблематичних кредита у укупним кредитима од свега 2,5 одсто на крају 2024. године.
Констатује се да је валутни ризик смањен захваљујући релативној стабилности девизног курса, коју обезбеђује НБС, што доприноси јачању депозитне базе као извора финансирања и инвестиционом поверењу.
Поводом објављивања овог прегледа гувернер НБС Јоргованка Табаковић је рекла да се упркос свим изазовима из међународног и домаћег окружења успешно чува стабилност економског система, што у извештају препознаје и агенција S&P.
“ У претходним годинама створили смо резерве којима можемо реаговати у свим ситуацијама, што смо до сада у неколико наврата и показали, адекватно реагујући кад год је то било потребно. Већина инвеститора и међународних финансијских институција рад НБС посебно вреднује и оцењује на основу дугогодишње очуване релативне стабилности девизног курса“, рекла је она.
Додала је да актуелни ниво девизних резерви од готово 29 милијарди евра на крају фебруара даје сигурност да ће се и у будућности моћи успешно одговорити на сваки изазов.
Преузмите андроид апликацију.