Рејтинг агенција Fitch Ratings је у свом извештају, потврдила кредитни рејтинг Републике Србије на нивоу ББ+, уз стабилне изгледе за његово даље повећање.
У извештају се наводи да је кредитни рејтинг подржан кредибилним оквиром макроекономске политике, одговорном и опрезно вођеном фискалном политиком и растом бруто домаћег производа, саопштило је Министарство финансија.
Снажан раст економске активности и раст пореских прихода утицали су на смањење дефицита опште државе, који је у 2021. години износио 4,1 одсто БДП-а.
У наредном периоду очекује се наставак смањења дефицита, на 3,0 процента до краја године и 2,5 одсто у 2023. години.
Такође, нова фискална правила која се до краја године договарају са ММФ-ом помоћи ће да се дефицит опште државе у 2024. години смањи на 1,6 одсто БДП-а.
Пројектовано смањење дефицита обезбедиће враћање јавног дуга на силазну путању.
Агенција предвиђа да ће учешће дуга опште државе у бруто домаћем производу пасти, за 3,4 процентна поена у 2022. години, на 53,7 одсто, и на 48,6 одсто на крају 2024, што је знатно испод просека за земље са сличним кредитним рејтингом.
Агенција похваљује и чињеницу да је просечно време до доспећа дуга продужено на 8,3 година, са 6,8 године, колико је износило на крају 2021. године.
Очекивања Агенције су да ће се у 2022. години емитовати дуг превасходно у домаћој валути, што ће довести до раста учешћа дуга деноминованог у динарима и смањења валутног ризика.
Fitch процењује да ће, упркос ограниченим директним трговинским и финансијским везама са Русијом и Украјином, због ниже спољне тражње везане за нижи раст спољнотрговинских партнера као и слабије домаће потражње која проистиче из неизвесности и растуће инфлације која оптерећује приватну потрошњу, али и због виших светских цена примарних производа, раст бруто домаћег производа Србије у 2022. години износити око 3,0 одсто.
Високи трошковни притисци, од чега је највећи део доприноса потицао од раста цена енергената и хране, утицали су на инфлацију која је наставила да се креће узлазном путањом.
Како би се ублажила инфлаторна кретања и спречили већи негативни ефекти на животни стандард грађана и пословну активност предузећа Влада је ограничила цене основних животних намирница и горива, док је Народна банка Србије повећала референтну каматну стопу.
Стабилна прогноза за наредни период доказ је да Република Србија наставља да води одговорну економску политику, усмерену на даље реформе, како би се очувала пуна макроекономска, финансијска и фискална стабилност, побољшало пословно окружење и повећале инвестиције.
Narodna banka Srbije: Vrhunac inflacije u trećem kvartalu, a onda pad
Преузмите андроид апликацију.