У Србији је у прихватним и азилним центрима којим руководи Комесаријат за избеглице и миграције смештено 457 избеглица, тражилаца азила и миграната, а шеф представништва Агенције УН за избеглице у Србији Суфијан Ађали данас је на Копаоник бизнис форуму рекао да УНХЦР има добру сарадњу са владом и захвалио српском народу на гостопримству према тим људима.

“Почећу тако што ћу прво да захвалим српском народу на гостопримству према људима којима је потребна заштита и људима који нису могли да се врате кући”, нагласо је Ађали у изјави за Тањуг.
Закључно са крајем 2024, у Србији је 1.295 људи имало избеглички статус, укључујући привремену заштиту избеглица из Украјине.
“Мислим да добро радимо у Србији. Покушавамо да радимо са владом на побољшању документације тражилаца азила и избеглица”, рекао је Ађали и истакао да са Владом Србије имају добру сарадњу, коју одликује поштовање и поверење.
Изразио је наду да ће у наредном периоду моћи још више да се уради по питању избеглица у Србији.
На питање да ли очекује да ће у свету ове године бити мање избеглица с обзиром на актуелна дешавања у свету, Ађали је рекао да не може то да предвиди и навео да тренутно у свету има 123 милиона присилно расељених људи.
Ипак, очекује да ће се број избеглица повећавати.
“Док разговарам са вама, високи комесар је већ прогласио два ванредна стања у Африци, тако да очекујемо да ће се број и даље повећавати, иако стално позивамо земље на мир”, рекао је Ађали.
Људи који су били присиљени да због сукоба, прогона и насиља заштиту затраже у Србији најчешће долазе из Украјине, Сирије, Авганистана, Ирака, Бурундија, Либије, Ирана, Кубе.
Према подацима Агенције УН за избеглице (УНХЦР), на крају јуна 2024. у свету је било најмање 122,6 милиона људи који су били принуђени да напусте своје домове због сукоба, прогона, насиља и других облика кршења људских права.
Ова бројка представља рекорд који је постављан сваке године у протеклој деценији.
Pilja: Značajna pobeda Srbije u PS SE, velika podrška Španije
Преузмите андроид апликацију.