Министарство енергетике Абу Дабија најавило је девет нових пројеката који ће допринети реализацији Стратешке иницијативе Уједињених Арапских Емирата (UAE) за нулту емисију гасова до 2050. године, саопштила је данас канцеларија за медије тог емирата.
Очекује се да ће планирани пројекти, заједно са постојећима, смањити емисије CO2 у сектору производње електричне енергије у Абу Дабију за најмање 50 посто током 10 година, наводи се у саопштењу, преноси Ројтерс.
Аваиду Ал Марар, председник Министарства енергетике емирата Абу Даби навео је у саопштењу да се процењује да ће емисије CO2 које потичу из производње електричне енергије бити смањене са 40 милиона тона у 2020. години на приближно 20 милиона тона у 2025. у Абу Дабију.
Овај емират има за циљ да достигне укупан капацитет производње чисте енергије од 8,8 GW до 2025. године.
Иницијатива UAE обухвата постојеће и планиране пројекте енергетског сектора Абу Дабија, који укључују и прву нуклеарну електрану у UAE Барака, као и соларне електране Nur Abu Dabi и Al Darfa, прецизира се у саопштењу.
Ова земља Персијског залива је прошлог месеца објавила план о нето нултој емисији до 2050. године и предвиђа улагања од 600 милијарди дирхама (163 милијарде долара) у обновљиве изворе енергије.
Иако су велики произвођач нафте, Уједињени Арапски Емирати су у протеклих 15 година уложили 40 милијарди долара у чисту енергију, саопштила је влада.
Први реактор нуклеарне електрана Барака у Абу Дабију је почео производњу у августу 2020. и повезан је на националну енергетску мрежу.
Циљ UAE је да производе 14 GW чисте енергије до 2030. године у односу на око 100 MW из 2015. године, наводи се у саопштењу.
Преузмите андроид апликацију.