Почетна > Свет
Свет

Абазовић: У односима са Београдом мора се кренути од нуле

Премијер Црне Горе Дритан Абазовић изјавио је да се у односима са Београдом мора кренути од нуле, пошто Црна Гора и Србија немају амбасадоре.
Фото: Танјуг/Драган Кујунџић

Он је то изјавио одговарајући на питања посланика црногорске скупштине у оквиру Премијерског сата, преноси РТЦГ.

Абазовић је говорио и о Темељном уговору са СПЦ, рекавши да никад није било транспарентнијег процеса.

„Питам грађане Црне Горе, али да кажу поштено, је ли неко видео Темељни уговор са Католичком црквом“, упитао је Абазовић.

Поручио је и да нема дилему да је све урађено како треба у погледу Темељног уговора.

Абазовић: ДПС вољан да буде део конструктивне већине

Демократска партија социјалиста расположена је да буде део конструктивне већине, казао је црногорски премијер Дритан Абазовић и додао да свако ко је политички рационалан не жели дестабилизацију државе.

Абазовић је новинарима у Скупштини након премијерског сата на питање ако ДПС ускрати подршку постоји ли могућност да је пружи неко други, казао да је и то могуће и да су све опције отворене.

„Мој апел јесте да не идемо у дестабилизацију и то је био и део заједничког саопштења. Да нико од наших међународних партнера и ко је политички рационалан у овом тренутку не жели дестабилизацију државе“, казао је Абазовић, преноси РТЦГ.

Дестабилизација је, како је казао, најгоре могуће решење.

Он је рекао да са председником државе и лидером ДПС Милом Ђукановићем није разговарао о могућности да та странка ускрати подршку Влади.

„Ми смо разговарали како да дођемо до деблокаде европског пута, то је наша агенда и верујем да ту имамо сагласност, да они имају расположење да буду део конструктивне већине“, рекао је Абазовић.

Упитан ко ће чинити експертски тим за анализирање Темељног уговора и да ли ће се о том уговору поново гласати на Влади, Абазовић је казао да нису говорили о персоналним именима, али да су на неки начин упутили апел стручној јавности.

„Ту мислимо на Правни факултет, на универзитете, на можда удружења правника, Нотарску комору. Нека струковна удружења која би могла да дају допринос који се до сада није чуо“, рекао је Абазовић.

Поручио је да нема дилему да је све урађено како треба.

„Нисам до сада чуо аргумент који би могао да се тумачи као потреба да се уђе у неке интервенције. Али с обзиром да је питање изазвало неке недоумице, не видим никакву препреку да и ти појединци дају још неко мишљење у циљу да што демократичније изађемо из ове ситуације“, навео је Абазовић.

Упитан хоће ли Влада ако стручњаци буду имали примедбе поново гласати о темељном уговору, Абазовић је казао да би он сачекао да се тај поступак заврши.

„Тврдим да је све океј. Желим да чујем нешто другачије. Ми немамо амбицују да ставимо потпис на нешто што је противуставно и противзаконито“, рекао је Абазовић и поручио: „Немамо ни амбицију да подлегнемо притиску да ће било какав уговор да суспендује државу“.

Казао је и да верује да су и он и Ђукановић „у добром духу“ имали жељу не само да подстичу неку негативност у друштву, већ да дају прилику да можда још неки правни ауторитет искаже неки став везан за Уговор.

Синод СПЦ усвојио нацрт Темељног уговора, ускоро потписивање

Преузмите андроид апликацију.