Организација земаља извозница нафте (ОПЕК) и њени савезници одлучили су да наставе с постојећом политиком месечног повећања производње упркос страху да ће одлука САД о стављању у промет нафте из стратешких резерви и нови сој корона вируса довести до негативног кретања цена „црног злата“.
Северноморска нафта Брент је пала за више од једног долара након што је објављена одлука, тргујући се испод нивоа од 70 долара по барелу, што је далеко испод трогодишњег максимума из октобра када је цена износила више од 86 долара, известио је Ројтерс.
Цене нафте су у новембру већ забележиле највећи месечни пад од почетка пандемије.
Постојећим споразумом нафтне алијансе ОПЕК+ предвиђено је повећање производње од 400.000 барела дневно сваког месеца, како би се обим пумпања постепено вратио на ниво пре прошлогодишњег рекордног смањења узрокованог падом потражње због пандемије.
Договор да се настави с реализацијом споразума о повећању испорука за 400.000 барела дневно у јануару, који је потврђен у нацрту саопштења ОПЕК+ и изворима те групе, гурнуо је цене нафте у први мах испод 67 долара, али су се касније благо опоравиле.
Извори из ОПЕК+ су уочи почетка састанка рекли Ројтерсу да су неизвесности на тржишту навеле групу да разматра различите опције, попут паузирања повећања производње у јануару, или мањем износу повећања од планираних 400.000 барела дневно.
И пре него што је појава новог Омикрон соја ковида изазвала забринутости у погледу потенцијалног опадања тражње, ОПЕК+ је процењивао могуће тржишне ефекте прошлонедељне најаве САД-а и других великих економија о пуштању у промет нафте из њихових државних резерви које служе за ванредне ситуације, како би „укротили“ раст цена енергије.
Било каква одлука о паузирању или повећању испорука мањем од 400.000 барела дневно у јануару довела би до пуне конфронтације односа ОПЕК-а с Вашингтоном, при чему су односи између САД и Саудијске Арабије, лидера нафтног картела, већ захладили, наводи британска агенција.
Утицај соја ковид вируса Омикрон на потражњу још увек није јасан
Експерти из групе ОПЕК+ су навели у извештају, у који Ројтерс имао увид, да утицај Омикрона на потражњу још увек није јасан, иако многе земље уводе локдаун и друге мере ограничења против ширења заразе.
Бајденова администрација још увек може да прилагоди тајминг било каквог пуштања нафте из резерви на тржиште ако цене знатно падну, изјавио је у среду заменик америчког министра за енергетику Дејвид Турк.
ОПЕК+ је прошле године срезао производњу за рекордних 10 милиона барела дневно, што је еквивалентно количини од око 10 посто глобалне понуде. Од тада до сада, то смањење је сведено на око 3,8 милиона барела дневно.
Међународна агенција за енергију (ИЕА), међутим, каже да ОПЕК+ није увек успевао да испуни своје циљеве производње, наводећи да је у септембру и октобру производио око 700.000 барела дневно мање од плана.
Преузмите андроид апликацију.