Почетна > Бизнис
Бизнис

Јесења сетва завршена, скупо ђубриво остаје проблем

Јесења сетва у Србији завршена је уз све тешкоће због временских услова, високих цена и мањка вештачког ђубрива.
Фото: Unsplash/Melissa_Askew

Сунчица Савовић, директорка удружења „Жита Србије” истиче да је пшеница посејана на сигурно 600 000 хектара, а за колико ће тачно бити виши приноси него прошле године биће познато после обраде свих података. Навела је да су пољопривредници били мотивисани високом ценом жита на тржишту последњих месеци.

Средином новембра 2020. пшеница се у Србији продавала од 23 до 23,6 динара са ПДВ-ом, док је сада 32 до 34 динара по килограму. Сетва је била скупља за око 50 одсто, јер су трошкове повећали цена семена и вештачких ђубрива.

„Цена коју добијају за сировину сада је већа за 40 до 50 процената. И то је била главна мотивација за повећање сетвених површина“ рекла је Савовићева.

Светско тржиште уздрмано је знатним поскупљењем минералних ђубрива, због чега велики европски произвођачи затварају део погона и брину да ли ће успети да се изборе с конкуренцијом.

Произвођачи у Србији такође су у неизвесности због ових дешавања на тржишту, а страхују и да ли ће се добра цена жита одржати до наредне године и жетве, јер су им улагања знатно увећана. Пољопривредници из Пожаревца недавно су најављивали и протесте због несташице минералних ђубрива, али су их одложили због обећања министра пољопривреде Бранислава Недимовића да ће држава помоћи и наћи решење за проблеме.

Смањење употребе минералних ђубрива директно утиче на пад приноса, што је недавно изјавио и Свајн Торе Холсетер, директор компаније „Јара интернешенел” која је једна од највећих светских произвођача азотних ђубрива. Упозорио је на могућу тешку прехрамбену кризу, посебно у неразвијеним земљама и рекао да и у САД фармери због високих цена одлажу куповину ђубрива.

I pored subvencija otkupna cena mleka preniska

 

Преузмите андроид апликацију.