Једна од пет дестинација на свету или 21 одсто земаља у овом тренутку има потпуно затворене границе због ситуације са вирусом корона, док 98 одсто држава има нека ограничења за међународне путнике, показује најновије истраживање Светске туристичке организације УНВТО.
Према овим подацима половина затворених земаља границе није ни отварала од априла прошле године. Иначе, од свих светских туристичких држава четвртина и даље има делимично затворене границе, а 52 одсто њих захтева од туриста да предоче негативне тестове пре уласка у земљу.
Како је изјавио секретар Светске туристичке организације Зураб Пололикашвили ублажавање или укидање ограничења путовања кључно је за опоравак туризма.
“Тренд држава које инсистирају на ограничењима рачунају да ће им то помоћи да врате поверење у путовања и да заштите туристе и запослене у туризму” рекао је Пололикашвили.
Наиме, 40 процената земаља или 85 туристичких дестинација ублажило је мере за путовања имунизованим туристима, међутим само четири одредишта су до сада у потпуности укинула сва ограничења и то Колумбија, Костарика, Доминиканска Република и Мексико.
Међународни туризам се благо опоравио током летње сезоне, а овај тренд се наставио и у трећем кварталу, посебно у Европи. Број међународних долазака је, према подацима светског туристичког барометра, порастао за 58 одсто у јулу и августу у односу на исти период прошле године, али је то и даље много испод нивоа 2019. Охрабрује податак да расте потражња и поверење путника, а то је подстакла пре свега вакцинација.
У Европи је ЕУ дигитални ковид сертификат помогао слободном кретању унутар њених граница. Број долазака у првих девет месеци ове године је за само осам одсто нижи од резултата из истог периода 2020. Сви ови подаци ипак не показују озбиљнији опоравак сектора, темпо је спор и неуједначен широм света.
Када је реч о приходима, претпоставља се да би глобално могли да досегну до 800 милијарди долара у овој години, што је незнатно побољшање у односу на 2020, али је за готово половину мање од прихода остварених у години пре пандемије.
Преузмите андроид апликацију.