Почетна > Живот и стил
Живот и стил

Жута, мирисна и садржи више витамина Ц од лимуна

Дуња садржи обиље витамина, а у народној медицини се користи већ деценијама. Пре свега се користи за ублажавање кашља и умиривање стомачних тегоба.
Фото: Pixabay/LoggaWiggler

Захваљујући танину и слузи, дуње повољно делују на рад црева и спречавају инфективне болести.

Пектин утиче на кардиоваскуларни систем, помаже у снижавању крвног притиска и пружа заштиту од радиоактивног зрачења.

Здрав је и сам плод, али и семе и листови.

Дуња се може јести свежа, али не прија свима јер је опора, па се саветује да се од ње али се праве сокови, компоти и сирупи, који су једнако делотворни у уклањању многих здравствених тегоба.

Плод дуње обилује бројним витаминима и минералима. Садржи витамин Ц у великим количинама, чак више него што се може наћи у лимуну, затим витамине Б1, Б2, ниацин, каротен, калцијум, магнезијум, калијум, бакар, натријум, цинк, гвожђе, манган, хлор и сумпор.

Поред тога, садржи и протеине, дијетална влакна и угљене хидрате.

Најделотворнији део дуње су семенке од којих се прави чај, јер када одстоје у води, семеке испуштају слуз која решава проблеме са кашљем и чисти дисајни систем.

Поред тога, садрже и велике количине амигдалина, односно витамина Б17, а богате су и мастима, танином, пектином, шећерима, емулзином и протидом.

За прирпему чаја од дуње потребно је да семенке дуње прелијете кључалом водом, оставите неколио минута да одстоје и након тога попијете чај.

Фото: Unsplash/Olga Drach

Сок од дуње помаже код кашља, астме и дијареје, док се печена или кувана дуња препоручује анемичним особама, али и за лечење упала желудачне и цревне слузокоже. Такође, може и да помогне код обилних менструација.

Да бисте припремили сок од овог воћа, за почетак оперите и ситно нарендате килограм дуња, па их потом процедите кроз газу.

Сок попијте одмах јер брзо оксидира, и најбоље је да га пијете пре јела.


Češće pijete crni ili zeleni čaj? Koliko kofeina ima jedan, a koliko drugi

 

Преузмите андроид апликацију.