Министар спољних послова Никола Селаковић оценио је данас да је оптужба премијера привремених приштинских институција Аљбина Куртија да председник Србије Александар Вучић жели да од „Косова направи нефункционалну државу“, двоструко неистинита.
„Србија и њен председник свакако не желе да од своје јужне покрајине праве државу, а не желимо ни да Косово и Метохија буде зона нестабилности“, поручио је Селаковић у писаној изјави, а реагујући и на Куртијеву изјаву у којој је изразио забринутост „што Србија тренутно троши више на војску од свих других на Западном Балкану заједно“.
Селаковић истиче да Аљбин Курти у сваком свом јавном наступу аргументацију гради на погрешној премиси да је самопроглашено „Косово“ држава и када се то има на уму, читава његова политичка конструкција је један велики нонсенс.
Истиче и да управо Курти генерише нестабилност инсистирајући на независности такозваној држави „Косово“ као задатости, претећи стварањем „велике Албаније“ и, како додаје, шаљући до зуба наоружане фаланге на голоруки српски народ у покрајини.
„Апсурдно је и да Србију са нацистичком Немачком пореди неко ко је идејни настављач фашистичких великодржавних идеја из Другог светског рата, а које су, између осталог, резултирале стварањем СС дивизије “Скендербег“ и страшним масовним злочинима против српског народа“, указао је шеф српске дипломатије.
Осим што своју аргументацију гради на непостојећим претпоставкама правећи тако логичке грешке, што може бити и последица његове неутемељености у реалности, према речима Селаковића, Курти и свесно лаже представљајући себе као лучоношу демократије, мира и стабилности.
Селаковић каже и да је Курти своју политичку каријеру градио преврћући камионе и бацајући сузавац.
„Читава његова политика је била и остала продукт конфликтног, а не помиритељског погледа на свет, а његове поруке могу наићи на плодно тло само код оних који деле ту врсту односа према политици и животу“, навео је он.
Селаковић закључује тиме да то што Курти, као и многи други, све чешће добијају простор у загребачким медијима за распламсавање антисрпских осећања јесте феномен који заслужује посебан осврт и дубљу анализу коме то одговара.
Преузмите андроид апликацију.