Данас се слави Аранђеловдан, односно Српска православна црква данас слави Сабор светог Архангела Михаила.
Врачи су прослављени у недељу 14. новембра. Још једна велика слава која следи је Свети Никола и обележава се 19. децембра и такође „пада“ на недељу.
Уколико нисте сигурни да ли имате право на слободан дан уколико слава коју обележавате „пада“ у суботу или недељу, у наставку текста имаћете прилику да прочитате тачне норме према закону Републике Србије.
„Према члану 1а Закона о државним и другим празницима у Републици Србији („Сл. гласник РС“, бр. 43/2001, 101/2007 и 92/2011), Празник рада прославља се 1. и 2. маја, а према члану 3а овог закона – ако један од датума када се празнују државни празници Републике Србије падне у недељу – не ради се првог наредног радног дана“.
За верске празнике не важи исто правило као и за државне празнике. Државни празници се могу преносити на први наредни радни дан, уколико један од датума када се празник празнује „пада“ у недељу.
Међутим, уколико су у питању верски празници из члана 4. Закона они не спадају под то правило.
Дакле, уколико први дан крсне славе пада у недељу (или суботу), запослено лице нема права да пренесе одсуство на први наредни дан.
Ово право Законом гарантовано је искључиво запосленима православне вероисповести.
Важно за знати је и да се право на одсуство у дане празника претпоставља у привреди, док се пословна задужења у дане празника одређују путем одлуке о распореду радног времена од стране послодавца.
О промени распореда, према закону послодавац је дужан да обавести своје запослене најмање пет дана унапред осим у случају увођења прековременог рада.
Уколико дође до непредвиђених околности, запослени се могу обавестити о променама у краћем року од 5 дана али не краћем од 48 часова унапред.
Одговор је да се слава обележава на тај дан на који она „пада“ у току године, и не може се пренети на неки други дан за разлику од неког државног празника попут Првог маја.
Преузмите андроид апликацију.