Након завршетка климатског самита у Глазгову још 370 термоелектрана на угаљ добило је одређен датум затварања, чиме је укупан број термоелектрана у свету које имају јасан рок трајања порастао на 750, наводи се у извештају Истраживачког центра за енергетику и чист ваздух (CREA).
Рокови су усклађени са препорукама Међународне агенције за енергетику
Још 1.600 тренутно оперативних термоцентрала је покривено неком врстом дугорочног плана за достизање карбонске неутралности средином 21. века, али за њих још увек нису наведени тачни датуми и конкретни планови за затварање, наводи CREA.
Додаје се да је више од 40 земаља у Глазгову потписало споразум по коме ће развијене земље до 2030. престати да употребљавају угаљ, а земље у развоју до 2040. године.
Ови рокови су усклађени са препорукама Међународне агенције за енергетику, а међу потписницама споразума су и велики потрошачи угља попут Пољске, Вијетнама и Украјине.
Главни инвеститори у термоелектране Кина, Јапан и Јужна Кореја су уз остале земље чланице Г20 и ОЕЦД-а обећале да ће у наредном периоду у потпуности обуставити финансирање нових термоелектрана у иностранству, наводи CREA.
Фондови за енергетску транзицију
Додаје се да је Јужна Африка, која свој електроенергетски сектор заснива готово искључиво на угљу, договорила са ЕУ, САД и Великом Британијом оснивање фонда од 8,5 милијарди долара који би требало да помогне њену енергетску транзицију.
CREA наводи да је Фонд за климатске инвестиције најавио покретање пилот пројекта од две милијарде долара за енергетску транзицију Индије, Индонезије и Филипина, а сличан договор Индонезија и Филипини су направили и са Азијском развојном банком.
У извештају CREA се наводи и да ће отежано финансирање и климатске промене вероватно довести до обустављања изградње 88 нових термоелектрана укупне снаге 90 гигавата, што је око две трећине свих планираних пројеката за електране на угаљ изван Кине.
У извештају пише да су највећа потрошача угља на свету, Кина и Индија, обећале достизање карбонске неутралности до 2060. односно 2070. године, али да се још увек нису направиле конкретне кораке у том правцу.
CREA процењује да прелазак са угља на обновљиве изворе енергије није довољно брза да би се испунили циљеви Париског споразума, јер би свега 250 термоелектрана у земљама ОЕЦД-а требало да буде затворено до 2030, док у мање развијеним земљама које имају времена да своје електране на угаљ затворе до 2050. тај рок планира да испоштује тек 130 термоелектрана.
Преузмите андроид апликацију.