Једна од класификација људи која се темељи на навикама спавања је она с поделом на ранораниоце и ноћне птице.
Уврежено је мишљење да се ранораниоци сматрају сусретљивијима од ноћних птица јер они који рано устају уопштено се лакше прилагођавају стандардним дневним распоредима.
Према прегледу истраживања из 2012. године, ранораниоци су пријавили виши ниво позитивних емоција. Међутим, вреди узети у обзир да се срећа и друге позитивне емоције могу лакше постићи кад вам ваш образац спавања омогућава да се лако афирмишете у друштву.
С друге стране, остваривање и одржавање романтичних веза и других врста међуљудских односа може бити тешко ако вам представља проблем да остајете будни након 8 или 9 сати увече. Бити ноћна птица свакако има неколико недостатака.
Будући да је већина друштва структурирана око дневног распореда, попут радног времена од 8 до 16х или дневне наставе у школи и на факултету, онима који устају касно можда ће бити теже задржати одређени посао.
Младе ноћне птице могу чак имати проблема с прилагођавањем на фиксни школски распоред. Поуздани извор из 2019. сугерише да се ноћне птице такође могу суочити с другим недостацима, укључујући повећани ризик од менталног здравља и метаболичке проблеме. Ипак, преференција вечерњих сати није увек лоша ствар. Многи уметници, писци и креативни професионалци сматрају да раде свој најбољи посао док остатак света тихо спава око њих.
Можете ли се променити образац спавања?
Према прегледу истраживања 2021. године о генима који нам покрећу биолошки сат, с временом бисмо могли имати више контроле над својим обрасцима спавања. Засад, те интервенције остају далеки сан и ниједна чаробна пилула неће ноћним птицама олакшати да ујутро рано устану из кревета.
Промена обрасца спавања може довести до потешкоћа и захтева промене у типичном понашању спавања и изискује огромно стрпљење у процесу. Осим тога, образац спавања се може променити како старите. С уласком у средњу или старију одраслу доб, можда ћете почети устајати све раније
Преузмите андроид апликацију.