Калатеа је веома популарна као собна биљка на нашим просторима.
Иако неке врсте немају цвет, врло радо се чувају код нас, јер је њен лист сам по себи интересантан и леп.
Због лишћа је ова биљка код нас позната и као “зебра биљка”.
Она има преко 200 врста, па зато неке могу бити са цветом, а неке без њега. Ако имају цвет, он је врло леп и може бити у више боја, као што су жута, бела, зелена или наранџаста. Ова биљка је ипак тешка за одржавање, па се не препоручује почетницима за узгајње.
Она воли светлост, али полусеновита места и да није директно изложена сунцу. Треба је гајити у кући, а зими је треба ставити на топло место, али такође не треба да буде директно изложена сунцу.
Ако је оставите на сунцу, може се десити да јој упропастите листове, јер они могу избледети, па чак и добити флеке.
Специфично код ове биљке је што се преко дана листови шире, а увече скупљају.
Што је уједно знак да је биљка здрава. Без адекватне неге листови калатее ће се скупити и остаће такви баш као што се природно скупљају ноћу.
Ова биљка обожава влагу па захтева учестало заливање, зато није баш препоручљива за људе који немају пуно времена и нису често код куће.
Најидеалније за ову биљку је заливање одстајалом или дестилованом водом. Калатеу није тешко размножавати, а најбоље је да одвојите пелцере у пролеће кад треба прегледати све примерке и одвојити оне који су спремни за пресађивање у веће саксије.
Оно што може да вам буде проблем ако будете желели да гајите ову биљку, као што смо поменули, јесу листови који могу да почну да се увијају, а то се дешава ако је ваздух превише сув, па биљка нема довољно влажности или ако је не заливате како треба.
Такође могу се појавити и браон флеке на њеним листовима, а у том случају сипајте млаку воду и у њој растворите течно ђубриво, а затим тиме натопите земљу у којој се биљка налази, тако ћете јој помоћи.