Почетна > Србија
Србија

Први резултати великог српског истраживања о вакцинама показали важну ствар о Синофарму

Уколико сте на вакциналном пункту у Београду, Новом Саду, Нишу или Крагујевцу, приметили да на огласној табли стоји саопштење да можете бесплатно проверити ниво антитела, а нисте знали разлог – у питању је студија која се спроводи у нашој земљи.
Ова студија, како каже докторка Тања Јовановић, има за циљ праћење ефикасности вакцина код различитих старосних група.
Фото: pixabay/KitzD66

У свету је против коронавируса дато око шест милијарди доза вакцина безбедних за употребу, али свака земља у научне сврхе сада прати њихову ефикасност, што је у овом случају за грађане „исплативо“, јер многи плаћају како би проверавали ниво антитела након вакцинације.
Вирусолошкиња професорка докторка Тања Јовановић каже да се у нашој земљи, заправо, прати ефикасност свих вакцина које се примењују за имунизацију против коронавируса.

„Ефикасност вакцина се прати преко одређивања присуства и количине специфичних неутралишућих антитела кроз временски период од годину дана. Неутралишућа антитела нас штите од инфекције, јер се везују за инфективни вирус и тако спречавају да вирус уђе у ћелију. Ниво антитела се одређује пре апликације прве дозе вакцине, а затим непосредно пре давања друге а затим и бустер дозе. Како би се пратила динамика одржавања специфичних антитела, даље праћење количине неутралишућих антитела одређује се после месец дана, три и шест месеци касније, као и после годину дана“, објашњава она.

Испитивање ће трајати годину дана после последњег узорковања крви.

„Тада ћемо имати и статистички обрађене податке из којих ће се генерисати важне информације о ефикасности вакцина.“

„Синофарм је класична вакцина, спора, али добра“

На основу првих анализа др Јовановић каже да Синофарм спада у групу оних које садрже хемијским путем инактивисану (мртву) комплетну вирусну честицу те да се, по правилу, такав тип вакцине даје у више доза и да снажно активира хуморални имунски одговор.

„На основу првих анализа можемо да закључимо да је за постизање заштиног нивоа антитела неопходна трећа доза вакцине. Трећа дозе се за Синофарм вакцину мора примити већ после четири месеца од апликоване друге дозе, јер негде око 30 одсто вакцинисаних овом вакцином има ниске вредности антитела шест месеци после друге дозе. Ово је пре свега због заштите од нових, претећих варијанти вируса које су доминантне у нашој земљи, као што је то тренутно делта варијанта“, прича професорка Јовановић.

Заправо, трећа доза Синофарм вакцине изузетно добро стимулише продукцију неутралишућих антитела до максималних вредности скоро код свих испитаника, без обзира на претходну количину антитела пре давања треће дозе, објашњава она.

„Зато је важно да на крају истраживања видимо, да ли је трећа доза бустер доза или ће протокол имунизације Синофарм вакцином захтевати три дозе вакцине, како је иначе уобичајно за скоро све до сада познате инактивисане вакцине. Такође ће се пратити пробој вакциналног имунитета на све доминантне, претеће варијанте вируса које ће се јављати у наредних годину дана. Те информације ће бити врло значајне за даље одлучивање о потенцијалној сезонској вакцини против ковида“, закључује вирусолошкиња проф.др Тања Јовановић, професорка на Медицинском факултету и чланица Кризног штаба.

Analiziraće se moguće duže važenje propusnica

 

Преузмите андроид апликацију.