Почетна > Свет
Свет

Откривен механизам који је узрок аутизма и глиома?

Људске ћелије на основу нацрта који се налази у нашој ДНК стварају протеине који имају одређене функције. Кључни корак у овом процесу јесте транскрипција, очитавање и преношење информација, у којој учествују информационе РНК.
Фото: Pixabay/PublicDomainPictures

Нова студија је показала да протеин PHF3 игра значајну улогу у транскрипцији. На одређеном месту на својој површини протеин се повезује са ензимом РНК полимераза II (POL II) и на тај начин се остварује очитавање. Место повезивања се зове SPOC домен. Уколико је место повезивања дефектно или не постоји, долази до погрешног развоја у производњи нервних ћелија. Ово би могао да буде узрок развоја аутизма и глиома.

Познато је да аутистичне особе често имају мутацију протеина PHF3, а да је код особа које болују од глиома, најчешћег облика малигног тумора мозга, ниво истог протеина врло низак.

Руководилац студије др Деа Слејд објашњава: „Ми смо први истраживачки тим на свету који је успео да докаже да протеин PHF3 игра улогу у транскрипцији и да се преко SPOC домена повезује са ензимом POL II. Успели смо да покажемо да протеин преко SPOC домена суштински утиче на развој нервних ћелија. Уколико протеин недостаје, нервне ћелије не могу да се развију, па је веза између непостојања протеина или домена и настанка аутизма и глиома очигледна.“

Истраживачки тим је испитивао биохемијску интеракцију између протеина PHF3 и ензима POL II, као и утицај протеина на функцију ћелије и ћелијску мрежу. Како би се добили резултати који могу да се примене на човека следећи корак је тестирање на животињама.

У студији која је објављена је у стручном часопису „Nature Communications“ учествовали су истраживачки институти из Беча, Берлина и Брна.

Božićni vašari u Beču

 

Преузмите андроид апликацију.

Ознаке