Почетна > Бизнис
Бизнис

У Европи најмањи приноси меда у последњих неколико деценија

Европа очекује најгоре приносе меда у историји. Разлог за то су климатске промене, сезона цветања која је кренула раније, а трајала краће, мраз и лоши временски услови, који су нанели велике штете пчеларима.
Фото: Unsplash/Cool_Calm_Design_Lab

Француски пчелари очекују најлошије приносе меда у последњих неколико деценија, а Ројтерс преноси како је неуобичајено хладно и влажно време спречило пчеле да га произведу. Француско удружење пчелара УНАФ саопштило је како се, на основу информација добијених од регионалних удружења, очекује да ће принос за ову годину бити између 7 000 и 9 000 тона, то јест трећина од количине прикупљене у 2020. години.

“Ово ће бити најлошији приноси у историји наше организације, најгори у последњих најмање 50 година” напоменуо је председник УНАФ-а Кристијан Понс. Он је рекао и да пчелари широм Европе имају сличне проблеме због лошег времена и климатских промена које ће имати трајни утицај на производњу.

И пчелари из Словеније жале се на климатске промене, пише Политико. Петер Козмус из Словеначког савеза пчелара каже да је година јако лоша и да готово 80 одсто није имало никакве приносе. Портал наводи да је у Италији слична ситуација и да су узгајивачи повећали број кошница како би преживели.

Произвођачи у Србији такође су недавно упозорили да већ сада нема довољних количина меда и да је питање шта ће се десити наредне године. Пчелари тврде да влада велика несташица и да је реална цена квалитетног меда тренутно висока. Фебруарски мразеви, а затим и суша смањили су домаћу производњу, а откупна цена почела је да расте.

Средином године стигле су коначне назнаке да ће ове године мед бити скуп, а крајем августа снимљене су фотографије багремовог меда у рафовима неких од највећих супермаркета по цени од од готово 1 900 динара. Подсетимо, у Савезу пчеларских организација раније су рекли да главни произвођачи у Европи неће имати багремовог меда у понуди, а да ће Србија моћи тржишту да понуди извесне ограничене количине, и то искључиво меда из 2021. пошто су све залихе практично биле извезене.

Indija smanjila porez na benzin i dizel

 

Преузмите андроид апликацију.