Видимо се на Врховном суду, обећање је америчких антиваксера организацијама и послодавцима који желе да уведу обавезну имунизацију.
Противници вакцина одлучни су да ствар терају до самог краја, то јест до највише судске инстанце, па је сва прилика да ће наметање вакцинације постати још једна врућа тема у САД, попут абортуса или ношења оружја, о којој ће одлучивати најмоћнији делиоци правде.
Пред Врховним судом недавно је завршила тужба против здравствених власти у Мејну, које су увеле обавезну вакцинацију лекара и медицинских сестара, јавио је CNBC. На истом месту нашла се и тужба против имунизације наставника у Њујорку и запослених и студената на Универзитету Индијана. Иако је Врховни суд одбио да се изјасни о овим случајевима, што значи да наређење о обавезној имунизацији остаје на снази и да су антиваксери засад поражени, информативни сајт Вокс пише да ова група неће одустати тако лако.
Антиваксери ће се у тужбама често позивати на верске слободе, што би могло да уроди плодом ако се има у виду да Врховни суд чини конзервативна већина судија. Бивши председник Доналд Трамп именовао је троје, а бирао их је тако да удовољи најрелигиознијим бирачима. Либерална јавност страхује да ће вашингтонски суд у неком од наредних случајева подржати антиваксере који тврде како им вера забрањује да се имунизују. Суд је већ дозволио бројним богомољама у Њујорку да примају вернике без обзира на епидемијске мере.
Државе под демократском контролом, попут Њујорка, следе пример администрације у Вашингтону, али се државе где владају републиканци, попут Тексаса и Флориде, противе, наводећи да би обавезна имунизација нарушила слободу избора.
Са 700 000 преминулих од ковида-19, Америка је и даље црни рекордер у свету.
Преузмите андроид апликацију.