Штитна жлезда утиче на рад свих осталих органа у телу. Због тога је битно држати је у форми, али сведоци смо тога да све више људи, нарочито жена, има проблема са штитњачом.
Најчешће болести штитне жлезде су хипертиреоза или убрзани рад штитњаче, када она производи превише хормона и хипотиреоза или успорени рад штитњаче, када производи премало хормона.
Код оба стања требало би избегавати одређену храну, јер она може деловати неповољно на производњу хормона штитне жлезде.
Рад штитне жлезде може се пореметити због разних разлога, али се симптоми хипертиреозе односно хипотиреозе могу ублажити избегавањем одређене хране.
Ипак, правилан избор намирница може бити прилично индивидуалан, због чега је добро саветовати се с лекаром пре него што неке од намирница избаците из прехране.
У случају хипертиреозе избегавајте:
1. Храну богату јодом попут плодова мора које садрже пуно јода. Такође би требало избегавати јодирану со, јер она садржи много веће количине јода.
2. Пуномасно млеко, а уместо њега користите обрано млеко које се лакше вари.
3. Рафинирано брашно садржи мање храњивих материја од целовите пшенице и тешко се вари. Рафинирано брашно има високи гликемијски индекс и може пореметити ниво шећера и хормона у крви.
Конзумирањем хране с нижим гликемијским индексом можете побољшати ниво хормона у телу, укључујући и хормоне штитне жлезде.
Бели хлеб, тестенину, пецива и житне пахуљице замените намирницама од целовитог зрна попут смеђег пиринча, јечма итд.
4. Црвено месо, а уместо тога конзумирајте немасно месо попут ћуретине и рибу као што су лосос, туњевина, харинга и скуша.
5. Млечне производе, нарочито ако је хипертиреоза повезана с интолеранцијом на лактозу, односно немогућношћу варења млека и млечних прерађевина.
Избегавајте млечне производе ако вас муче константно проблеми с варењем, надутост и осећај умора после конзумације млека, сира, сладоледа, јогурта итд.
У случају хипотиреозе избегавајте:
1. Гоитрогену храну (храну која онемогућава преузимање јода из крви) попут сенфа, карфиола, брокуле, спанаћа, рена и слично.
2. Соју и производе од соје, попут сојиног уља, које може утицати на производњу хормона штитне жлиезде. Препоручује се и избегавање чоколадних и енергетских плочица, јер садрже сојин лецитин, који може да спречи производњу хормона штитне жлезде. Такође, избегавајте сојин сос.
3. Опрезно и са храном која садржи глутен попут јечма, пшенице, ражи, односно рафиниране намирнице које садрже глутен. Такође, редукујте конзумацију поврћа као што су брокула и карфиол.
4. Брзу храну, која такође успорава производњу хормона штитне жлезде.
5. Брескве, крушке и јагоде воће су које би требало да избегавате или га једете умерено како бисте повећали производњу хормона у телу.
Преузмите андроид апликацију.