Почетна > Бизнис
Бизнис

Да ли су „Фејсбук папири“ највећа криза од оснивања Фејсбука

Фејсбук се претходних година суочавао са „звиждачима“, нарушеним односима с јавношћу и конгресним истрагама, али се сада суочио са комбинацијом сва три фактора одједном у најинтензивнијој и најсвеобухватнијој кризи у 17 година историје ове компаније, наводи CNN.
Фото: Pixabay/Biljana Jovanovic
Низ прича под називом „Фејсбук папири“

Конзорцијум од 17 америчких медијских организација почео је да објављује низ прича под називом „Фејсбук папири“, а који су базирани на стотину интерних докумената које је правни саветник „звиждачице“ Франсис Хауген послао Комисији за хартије и берзу (СЕЦ) и Конгресу.

Извештавање CNN укључује приче о томе како су координисане групе на Фејсбуку подстицале на неслогу и насиље, укључујући и нереде на Капитолу 6. јануара, када су у зграду Конгреса упале присталице бившег председника Доналда Трампа.

У причу улази и модерирање садржаја у појединим државама у којима енглески није службени језик, а CNN извештава и о томе како су трговци људима користили друштвену платформу за кријумчарење људи.

Ово је отворило неугодно питање, примећује CNN, а то је да ли је Фејсбук способан да управља потенцијалом штете у стварном свету са својих огромних платформи или је постао превелик да не би пропао?

Фејсбук је више пута покушавао да дискредитује Франсис Хауген, наводећи да њено сведочење и извештаји о документима погрешно описују компанијске потезе.

„У средишту ових прича је лажна премиса. Да, ми радимо посао и правимо профит, али идеја да то радимо на рачун сигурности људи или њихове добробити, погрешно одређује на чему се заснивају наши комерцијални интереси“, рекао је портпарол Фејсбука за CNN.

Извештај објављен у „Вол стрит журналу“ 16. септембра говорио је о томе како је мексички нарко-картел Халиско користио платформу за објављивање насилних садржаја и регрутовање нових чланова.

Из седишта Фејсбука су тада рекли за „Вол стрит жорнал“ да улажу у вештачку интелигенцију која би препознала такав садржај и појачала акције против таквих група.

Фејсбук 2016. године уложио 13 милијарди долара у побољшање безбедности својих платформи

Упркос тексту „Вол стрит жорнала“, CNN је прошле недеље нашао узнемирујући садржај повезан са овом групом на Инстаграму, а међу садржајем су биле и фотографије оружја, као и видео објаве људи који су устрељени или им је одсечена глава.

CNN је питао Фејсбук о овим објавама, а портпарол је одговорио да је већи број видео снимака уклоњен због кршења правила, уз неке је објаве додато упозорење.

Фејсбук је саопштио и да је 2016. године уложио 13 милијарди долара у побољшање безбедности својих платформи, додао је портпарол.

Приход Фејсбука за 2020. године је био више од 85 милијарди долара, а добит 29 милијарди.

„Имамо 40.000 људи који раде на сигурности платформи, као и 15.000 људи који прегледају садржаје на више од 70 језика, на више од 20 локација широм света“, изјавио је портпарол.

Vrednost kompanije Tesla preko hiljadu milijardi dolara

 

Преузмите андроид апликацију.