Почетна > Србија
Србија

Србија прва са Мапом пута за циркуларну економију

Србија је прва земља у региону Западног Балкана која је израдила Мапу пута за циркуларну економију, чији је циљ да подстакне цело друштво на корените промене у односу према ограниченим ресурсима, изјавио је данас покрајински секретар за регионални развој, међурегионалну сарадњу и локалну самоуправу Александар Софић.
Фото: Покрајинска влада АПВ

Он је, путем видео-линка, отварајући панел-дискусију на 50. годишњој конференцији Асоцијације граничних регија (АЕРБ), истакао неопходност примене циркуларних пословних модела и мотивисања индустрије за креирање нових радних места, као и иновативних одрживих решења за тржишта.

Асоцијација окупља више од стотину регија чланица унутар и изван Европе, а тема овогодишњег скупа који се одржава у холандском граду Арнхему јесте „Европски зелени одговор“, саопшила је Покрајинска влада.

„Добар део нових пројеката, који су вредни 17 милијарди евра, од чега је више од 10 милијарди за обновљиве изворе енергије, градиће се у Војводини“, подсетио је Софић и нагласио да је Зелена агенда у новој перспективи 2021-2027. уврштена у све програме прекограничне сарадње који су у плану.

Он је навео да АП Војводина следи националну Мапу пута, коју је Влада Републике Србије усвојила у мају 2020. године.

„У складу са том мером, у сектору малих и средњих привредних субјеката у 45 јединица локалне самоуправе у АП Војводини, постоји обавеза да они своје пословање ускладе са стратешким циљем Републике Србије, да наша економија до 2040. године постане нискоугљенична и ресурсно веома ефикасна“, поручио је Софић.

Фото; Покрајинска влада АПВ

Током панел-дискусије, ресорни секретар истакао је важност препорука Европске комисије да у преговарачком процесу за приступање Србије Европској унији у наредном периоду буде отворен и кластер 4, који подразумева и Зелену агенду, која ће омогућити да Србија и цео регион постану климатски неутралан и еколошки одговоран простор.

Софић је закључио да смо на сигурном путу да то и остваримо, али да је Србији и свим земљама које још нису достигле довољан ниво економског развоја потребна велика подршка Европске уније да у свакодневном животу остваре циљеве из Зелене и Дигиталне агенде и да постепено замењују фосилна горива обновљивим изворима енергије, јер су традиционални извори још увек доминантан чинилац у функционисању привреде.

Домаћин овогодишње конфереције, која се одржава на више локација од 20. до 22. октобра, јесте Покрајина Гелдерланд.

Održana javna rasprava o Zakonu o zaposlenima u javnoj upravi

 

Преузмите андроид апликацију.