Мисија Међународног монетарног фонда (ММФ) у Београду започета 11. октобра завршава се данас, а после бројних разговора са представницима Владе Србије и и финансијских институција делегацију је последњег дана посете примио и председник Србије Александар Вучић.
Прва мисија ММФ-а у оквиру ревизије новог аранжмана са ММФ почела је 11. октобра састанцима који су се одржавали онлајн, а настављена је доласком представника мисије 18. октобра у Београд.
Влада Србије је јуче усвојила више докумената којима су испуњени договорени реформски циљеви у аранжману Србије са ММФ-ом.
Усвојени су прописи који су у априлу договорени са овом финансијском институцијом, а део су актуелног аранжмана, чиме су испуњени одређени реформски циљеви.
Између осталог, усвојен је Закључак о усвајању јединствене методологије за праћење фискалних ризика у Републици Србији, затим Стратегија за развој тржишта капитала за период од 2021. до 2026. године и Уредба о правилима и условима за доделу помоћи мале вредности (де минимис помоћи) за обављање услуга од општег економског интереса.
Србија је у јуну ове године склопила нови саветодавни аранжман са ММФ – Инструмент за координацију политика (ПЦИ) саветодавног карактера, који ће трајати 30 месеци, и не предвиђа позајмљивање новца.
Нови аранжман са ММФ предвиђа различите реформске циљеве, који се односе на даљу реформу јавних предузећа, наставак реформе Пореске управе, на зелену агенду и остало што би требало да допринесе бољем и ефикаснијем функционисању српске економије.
Претходни програм подржан Инструментом за координацију политике (ПЦИ) био је одобрен Србији у јулу 2018. године.
Такође, на период од две и по године, саветодавног је карактера и није предвиђао коришћење финансијских средстава.
Министар финансија Синиша Мали рекао је јуче Танјугу да је веома важно да грађани знају да ми немамо никаквих финансијских обавеза када је ММФ у питању, да нама новац није потребан, али да нам аранжман са ММФ-ом омогућава даљи наставак реформи које смо започели.
Навео је да се са мисијом ММФ разговарало о ребалансу будзета, наставку даљег реформског процеса, посебно управљања у јавним предузећима и буџету за 2022. годину.
Преузмите андроид апликацију.