Немачка је са још четири земље чланице Европске уније покренула иницијативу за формирање брзих интервентних војних јединица, јављају данас немачки медији.
Концепт предвиђа даљи развој постојеће Борбене групе ЕУ у јединице које би могле „брзо и интензивно“ да интервенишу у свим деловима света.
„Најновији догађаји у Афганистану су поново показали да ЕУ мора да буде у стању да интервенише робусно и брзо“, стоји у документу који су осим Немачке потписале и Холандија, Португалија, Финска и Словенија, преноси Хина.
У документу, у који је агенција ДПА имала увид, пет земаља предлаже да се омогући формирање „коалиције вољних“ и изван оквира Члана 44 Уговора Еуропске уније, који регулише надлежност у случају интервенција, што би омогућило више флексибилности и „модуларне акције“ као подршку кризном менаџменту Брисела.
Нова јединица бројала би до 5.000 војника.
Досадашњи концепт Борбене групе ЕУ предвиђа две јединице са по 1.500 војника, а састав јединица се мења сваких шест месеци.
Ова борбена јединица до сада није деловала на терену.
О документу под називом „Више спремности, више флексибилности, више сарадње – заједнички ка новом нивоу кризног менаџмента ЕУ“ требало бити да се расправља до следећег пролећа.
Немачка министарка одбране Аннегрет Крамп-Каренбауер рекла је за јавни сервис Дојчландфунк да је главна идеја предлога о реформи интервентних јединица бржа реакција на терену.
„Ова реформа би омогућила пребацивање одговорности на регионалне структуре што би убрзало процесе“, рекла је Крамп-Каренбауер.
Како је објаснила, Савет ЕУ би у том случају овластио одређену групу чланица ЕУ која би преузела вођство у случају потребе за интервенцијом.
Она је указала на то да су на многим примерима, а посебно у случају евакуације из Кабула, показало да „без САД, земље ЕУ-а нису тако делотворне како би то желеле“ и да је зато потребно покренути реформе којима би се „побољшали процеси“.
Преузмите андроид апликацију.